Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha bude pokračovat s testováním personálu v domovech pro seniory i po skončení nouzového stavu

Seniorka v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seniorka v Praze | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Hlavní město plánuje i po skončení nouzového stavu 17. května pokračovat v testování personálu domovů pro seniory. Magistrát v tom chce spolupracovat s Univerzitou Karlovou, radní v pondělí měli schválit příslušnou smlouvu, ale odložili to na příští týden. V pátek se v souvislosti s koronavirem také naposled sejde městský krizový štáb.

„Chceme udělat maximum, abychom zabránili přenosu infekce z pracovníků na klienty domovů,“ uvedla radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě). Dodala, že ochranné prostředky, které zaměstnanci nosí, nemusí fungovat stoprocentně.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo testování krajům a hlavnímu městu v polovině května, Praha s ním začala již dříve. Podle Johnové by mělo pokračovat i po skončení nouzového stavu. „Právě proto, že nevíme, jak se epidemie dále vyvine, chceme být připraveni,“ řekla. Testovalo by se ve spolupráci s univerzitou v pravidelných intervalech, například po týdnu nebo dvou.

Radní dále řekla, že město bude i nadále ve spolupráci s pražskými hygieniky situaci kolem koronaviru sledovat a operativně může rozhodnout o dalších opatřeních. Pravidelná zasedání krizového štábu, který se v krizové době scházel jednou nebo dvakrát týdně, nicméně skončí v pátek. Radní v pondělí také schválili příspěvek 200 tisíc korun pro ordinaci která v Praze 6 zajišťuje testování lidí, kteří se vrací z karantény do běžného života.

Praha podle radní dále ponechává v provozu odběrové místo na Výstavišti a s ohledem na jeho vytíženost se nepředpokládá, že by magistrát spouštěl nějaká nová. Další odběrová místa v Praze provozují nemocnice, soukromá zařízení či radnice městských částí, začátkem května jich bylo 12.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.