27. listopadu 2009 18:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prazdroj zdraží od ledna půllitr piva až o korunu

Orosené pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orosené pivo. | foto: Shutterstock

PLZEŇ Plzeňský Prazdroj zdraží od ledna pivo v průměru o 4,6 procenta. U většiny piv se cena zvýší o 60 haléřů až korunu na půllitru, potvrdili plzeňští hostinští, kteří už dostali nové ceníky. Největší český výrobce piva tak podle svého vedení pouze promítl do nových zvýšenou spotřební daň a DPH.

Restaurace v Plzni budou nárůsty kopírovat, některé zvednou ceny mírně, jiné více. Shodně očekávají mírný úbytek hostů.

Cena sudově desítky Gambrinus, nejprodávanějšího českého piva, se od ledna zvýší o 60 haléřů na půllitru na 13,50 Kč. Sudový Pilsner Urquell, prémiové pivo, od Nového roku nezdraží, a cena z pivovaru tak zůstane na 20,90 Kč za půllitr.

"Změna cen pro nás nepředstavuje žádný prospěch, jelikož do ceníku pouze promítneme zvýšenou spotřební daň na pivo a jednoprocentní nárůst DHP.

Prazdroj navíc ponese zvýšené náklady ze spotřební daně na pohonné hmoty a vyšší sociální odvody za zaměstnance, které jsou také součástí vládního úsporného balíčku," odpovídal dnes obchodní ředitel Tiarnán Ó hAimhirgín.

Informaci o úpravě cen podle ředitele už dostali či v nejbližší době dostanou všichni obchodní partneři pivovaru. Nový ceník vstoupí v platnost k 1. lednu 2010.

ČTK