28. července 2015 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec lží o ‚zaručeně českých‘ potravinách? Stát zpřísní jejich značení

Česká potravina - logo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká potravina - logo. | foto: Ministerstvo zemědělství

PRAHA Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o potravinách, která zakáže používání zavádějících log u výrobků, které nepochází z Česka.

Výrobci nebudou moci dávat na potraviny nápisy jako například Česká republika, česká kvalita či mapu nebo státní vlajku, pokud nebude zboží vyrobené v tuzemsku. Musí také pocházet z českých surovin. 

U potravin, které se skládají z více surovin, bude muset být obsah českých částí minimálně 75 procent.

Novela by měla začít platit od poloviny roku 2016. „Dosavadní označování českých potravin je velmi nepřehledné až chaotické. Někteří potravináři situace zneužívají a odkazují na český původ, aniž by byla potravina aspoň v Česku vyrobena,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) .

Podobně chce ministerstvo upravit i používání symbolů trikolóry nebo českého lva na potravinách. Měly by se také přesněji specifikovat podmínky pro používání slov přírodní, pravé či čerstvé.

Ministr také představil logo, které si budou moci potravináři, kteří podmínky splní, dát na své výrobky. Možnost používání upraví ministerská vyhláška. Logo vybírala ministerská komise ze stovky návrhů, nakonec se přiklonila k variantě české vlajky, pod ní je nápis Česká potravina. 

Původní soutěž muselo ministerstvo prodloužit a zvýšit odměnu z 50 na 90 tisíc korun. Tvůrci původně poslali osm návrhů. Nakonec se ministrovi nelíbil žádný návrh, logo vzniklo na půdě ministerstva. „Nikdo nikomu nic neplatil,“ řekl Jurečka.

Vyrobeno v České republice

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení Vyrobeno v České republice. Podle ministerstva není podle evropské legislativy povinné uvádět zemi původu u všech výrobků, ale jenom u vybraných skupin, jako jsou maso, ovoce či zelenina. 

Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích v případě klamavého označování potravin může být uložena pokuta až deset milionů korun.

V úterý zároveň vyvrcholilo klání o prestižní značku Regionální potravina. Letos ji získalo 107 výrobků od 106 výrobců. V šestém ročníku krajských soutěží o ni usilovalo 1262 výrobků od 418 producentů. Zájem byl přibližně stejný jako loni, proti prvnímu ročníku vzrostl o třetinu.

Značku mohou získat pouze malí a střední producenti, jejichž podnik může mít maximálně 250 zaměstnanců.

„Oceněné výrobky a jejich producenti získají kromě práva užívat logo na obalu výrobku také marketingovou podporu,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na projekt letos ministerstvo vyčlenilo 50 milionů korun. Výrobci budou moci používat značku čtyři roky.

Nově ocenění získaly například salám poličan ze Středočeského kraje, smetanový sýr z Vysočiny nebo zelný salát s koprem z Plzeňska. Nejvíce žadatelů pocházelo z Ústeckého kraje, kde 52 výrobců přihlásilo 190 produktů.

Potravináři soutěžili v devíti kategoriích typu sýry včetně tvarohu, pekařské výrobky, trvanlivé masné výrobky apod. Krajské komise vybraly vždy jen jeden vítězný výrobek v každé z kategorií. Podrobné informace jsou na webu.

Při nákupu regionálních potravin lidé podporují potravináře a zemědělce ze svého okolí, což může pozitivně ovlivňovat zaměstnanost v kraji. Nezanedbatelné je také ekologické hledisko. Doprava zboží na velké vzdálenosti zatěžuje životní prostředí výfukovými exhaláty.

ČTK