16. února 2014 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prezident Obama podepsal zákon o zvýšení dluhového limitu USA

Obama na víkendovém pobytu v kalifornském resortu Rancho Mirage. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obama na víkendovém pobytu v kalifornském resortu Rancho Mirage. |

RANCHO MIRAGE Americký prezident Barack Obama v sobotu podepsal zákon o zvýšení limitu amerického dluhu. Vláda tím na další rok získala možnost půjčovat si peníze na provoz státu a splácení mezinárodních závazků. Spojené státy se díky zákonu, který Kongres schválil tento týden, vyhnou riziku platební neschopnosti.

Obama podepsal zákon během víkendového pobytu v kalifornském resortu Rancho Mirage a zvýšení dluhového limitu, které ve Sněmovně reprezentantů loni dlouho blokovali republikáni, nijak nekomentoval. Zákon nejméně na rok rozptýlil obavy Američanů o finance na provoz státní správy a uklidnil finanční trhy, na nichž stoupala nervozita s blížícím se datem 27. února, kdy měly administrativě dojít peníze na splácení závazků.

Limit pro zadlužení byl v posledních letech předmětem ostrých sporů mezi demokraty a republikány, kteří využívali tohoto kdysi rutinního kroku k požadavkům na omezení výdajů Obamovy administrativy. Spor o financování vládních úřadů na podzim vedl k jejich částečnému uzavření. Republikáni nakonec ustoupili a vyšli z tohoto střetu méně populární.

Tento týden se republikánští lídři rozhodli, že v roce kongresových voleb nebudou hazardovat s přízní voličů a zvýšení dluhového limitu nechali ve Sněmovně projít. Soustředit se před volbami místo toho chtějí na kritiku Obamovy reformy zdravotnictví.

Lidovky.cz, ČTK