Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přišlo jaro, zdražil benzin. Možné zlevňování brzdí začínající motoristická sezona

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA  O dvacetník od začátku minulého týdne na průměrných 30,74 koruny zdražil v Česku litr benzinu. Do té doby se cenovky posouvaly spíš jen o haléř či dva. Nebo i klesaly. A hlouběji do kapsy budou muset sáhnout řidiči i v nejbližších dnech, v průměru o ­deset až dvacet haléřů. Někde víc, jinde méně.

České benzinky a evropská burza v­ Rotterdamu, podle které se u­ nás kalkulují velkoobchodní ceny, tak s jistým zpožděním reagují na zdražení ropy v předchozích týdnech. Ropa sice nyní o­ něco zlevnila, ale burza i pumpy reagují se zpožděním jednoho až dvou týdnů.

A kromě toho, obchodníci už nakupují paliva na období léta, kdy ceny pravidelně šplhají výš vlivem motoristické sezony a většího odbytu benzinu.

Zlevňovat se bude. Ale kdy?

To vše způsobí nejen další zdražení v nejbližších dnech, ale i to, že následné mírné zlevnění ropy řidičům příliš nepomůže.

„V nejbližších dnech postupně vzrostou ceny ještě o nějakých 15­ haléřů za litr. Jisté zlevnění ropy z tohoto týdne na to nemá vliv, projeví se spíš až od druhé poloviny dubna,“ uvedl pro LN ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak, který dlouhodobě sleduje ceny komodit ve světě.

Rotterdamská burza pohonných hmot, podle které se kalkulují ceny pro pumpaře ve většině zemí Evropy, sice reaguje na výchozí ceny suroviny, tedy ropy, ale finální hodnotu obchodů ovlivňují i další parametry. Podle Tomčiaka například úroveň zásob benzinu a nafty nebo jako tradičně na jaře výpadky ve výrobě rafinerií, které v tomto období nejčastěji procházejí pravidelnou údržbou.

Grafika.

Pro ilustraci – v únoru se v Rotterdamu pohybovala cena benzinu kolem 620 dolarů za tunu. Aktuálně už ale stojí tuna benzinu přes 650 dolarů. Nafta na burze zdražila ještě vyšším tempem –­z­ 550 na víc než 600 dolarů za tunu.

České pumpy nicméně nepromítají zdražení na burze do tuzemských cen v plné míře. Česko má totiž jednu z nejhustších sítí čerpacích stanic v Evropě a v silném konkurenčním boji si distributoři a ­pumpaři, kde to jde, snižují marže. Za zdražením ropy v ­minulých týdnech byla podle experta České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly obchodní válka mezi USA a Čínou, což „poněkud“ znervóznilo obchodníky s ropou.

„To se nyní sice zmírnilo, ale i ­tak předpokládáme, že během roku se bude ropa obchodovat na přibližně současné úrovni někde mezi 65 až 70 dolary,“ komentuje globální cenový vývoj Loula.

Do tvorby cen v Česku přitom ale nezasahuje jen cena ropy, respektive následně cena pohonných hmot na burze v Rotterdamu, ale i další aspekty, především pak aktuální kurz koruny k­ dolaru.

Česko má svá specifika

Kromě toho od letošního ledna není rotterdamská burza jediným tvůrcem cen pro čerpací stanice u nás. Dva největší zdejší dodavatelé pohonných hmot – společnosti Unipetrol a MOL – prodávají benzin a naftu za velkoobchodní ceny podle vlastního indexu. A ­ten zohledňuje evropské ceny paliv podle burzy v kombinaci s českými specifiky, jako jsou daně nebo přimíchaná biopaliva, poměr nabídky a poptávky, případně výpadky v provozu zdejších rafinerií.

Unipetrol, který dodává paliva nejen do vlastní sítě Benziny, ale i mnoha dalším, tak od poloviny března zvedl velkoobchodní ceny benzinu podle svého indexu (takzvaný UIC – Unipetrol Index Czech) zhruba o korunu za litr.

Současný republikový průměr necelých 31 korun za benzin a téměř 30 korun za naftu patří v porovnání s předchozími lety k těm nižším. Například v ­období let 2011 až 2014 stál benzin mezi 36 a 37 korunami v průměru za celé Česko a u některých pump, zejména na dálnicích, až ke 40 korunám.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!