17. dubna 2019 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový přístav pro ruské peníze. Česko se stalo jedním z cílů východní klientely z Pobaltí

V roce 2014 vstoupila do České republiky ruská Expobank. Získala českou část... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2014 vstoupila do České republiky ruská Expobank. Získala českou část... | foto: Lidové noviny

PRAHA Série bankovních skandálů v čele s Danske Bank či Swedbank ochromila pobaltský bankovní sektor. Celý svět se začal zajímat o tamní praní špinavých peněz. V důsledku toho značná část zahraniční klientely raději začala v Pobaltí vyklízet pozice a jala se hledat nové útočiště pro své leckdy nejasně nabyté bohatství. Jednou z těchto zemí se podle exkluzivního zjištění LN stala i Česká republika.

Vyplývá to z vyjádření lotyšského regulačního úřadu, podle něhož se problémová klientela přesouvá do několika vybraných zemí. „Od roku 2015 z naší země odteklo přibližně 9 miliard eur (zhruba 231 miliard korun), které zaplavily hlavně Velkou Británii, Rusko, Německo, Švýcarsko a také Českou republiku,“ řekla LN mluvčí Komise pro finanční a kapitálový trh (FKTK) Ieva Uplejová.

Trasta Komercbank: Organizace monitorující organizovaný zločin a korupci (OCCR)...
Švédská banka Swedbank je podezřelá z praní špinavých peněz a zapojení do...

Do jakých konkrétních tuzemských bank by zahraniční klienti měli přecházet, nechtěla mluvčí FKTK specifikovat. Česká národní banka (ČNB) považuje zabezpečení tuzemského bankovního sektoru za dostatečné. „V České republice je stanovena povinnost identifikace a kontroly klienta v oblasti praní špinavých peněz podle příslušných směrnic a doporučení Finančního akčního výboru. V některých případech jsou dokonce stanovena pravidla přísnější, než požadují příslušné směrnice,“ řekla mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

LN na upozornění lotyšského regulátora narazily při pátrání po případu ruské banky Expobank CZ, působící v Praze a Karlových Varech, ve které již několik měsíců provádí hloubkovou kontrolu ČNB. Podle zdrojů LN blízkých šetření panuje v ruském ústavu kvůli prověrce napjatá atmosféra.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.