Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pro Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči bez oprávnění taxislužby, rozhodl soud

Auta alternativní taxislužby Bolt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auta alternativní taxislužby Bolt. | foto: Reprophoto/blog společnosti

Praha Pro estonskou společnost Bolt nesmí v Praze jezdit řidiči, kteří nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby a nemají zapsané vozidlo v evidenci. Pravomocně o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, který vyhověl žalobě Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. Podle manažera Boltu pro Českou republiku Jakuba Dvořáka nebude mít rozhodnutí soudu na provoz aplikace žádný vliv, protože zákonné podmínky respektuje.

Sdružení se v žalobě původně domáhalo toho, aby pod společností nemohli působit řidiči, kteří nesplnili další podmínky podle tehdy platného zákona, jako je například znalost místopisu, náležité označení vozidla nebo kvalifikovaná obsluha taxametru. Pražský městský soud v roce 2018 žalobě vyhověl, mimo jiné konstatoval, že provoz společnosti vykazuje znaky nekalé soutěže.

Proti rozsudku podal Bolt, který dříve působil pod názvem Taxify, odvolání. Loni pak vstoupila v platnost novela, která část zákonných podmínek zrušila. Taxikáři tak nyní nemusí při elektronických objednávkách používat taxametry či střešní svítilny, povinné už nejsou ani zkoušky z místopisu. Nutná je naopak evidenční nálepka na vozidle, provozovatelům také nově vznikla odpovědnost za provoz. Sdružení následně vzalo část žaloby zpět a domáhalo se už pouze toho, aby společnost neumožnila řízení řidičům, kteří nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby a nemají vozidlo v evidenci.

V tom jim odvolací senát v čele s předsedou Romanem Horáčkem vyhověl. „Rozsudek se potvrzuje v rozsahu v povinnosti žalovaného zdržet se na území hlavního města Prahy prostřednictvím mobilní aplikace Bolt provozování a zprostředkování osobní dopravy pro cizí potřeby (...) řidiči, kteří nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby a provádějí přepravu osob vozidlem, které není zapsáno v evidenci vozidel taxislužby a zároveň jsou uživateli mobilní aplikace Bolt,“ konstatoval Horáček.

Podle Dvořáka rozhodnutí soudu pro fungování aplikace nic nemění. „Dnešní rozhodnutí vrchního soudu nebude mít vliv na provoz aplikace v České republice, poněvadž 1. července 2020 vstoupila v platnost novela zákona o silniční dopravě, my tuto novelu plně respektujeme. Od ministerstva dopravy máme potvrzeno, že činnost aplikace Bolt je v souladu se zákonem,“ řekl novinářům po jednání. Bolt podle něj spolupracuje výhradně s plně licencovanými řidiči, kteří provozují taxislužbu s licencovanými vozidly.

Mobilní aplikace Bolt má podle posledních informací přes 30 milionů uživatelů ve více než 35 zemích v Evropě a Africe. V Česku začala působit v roce 2015, tehdy ještě pod názvem Taxify. Podle údajů na svých webových stránkách jezdí řidiči Boltu například i v Brně, Plzni či Ostravě. Kromě Boltu působí v zemi i další podobné služby, jako je americký Uber, který je v Praze a od loňska i v Brně, nebo česká aplikace Liftago, která nabízí služby v deseti českých městech.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...