Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chybí zákon o vodicích psech, říká zástupkyně ombudsmana. Výsledkem je podle ní i chování taxikáře Boltu

Monika Šimůnková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monika Šimůnková | foto: Lidové noviny

Brno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková ve středu připomněla, že ombudsman už v roce 2010 vydal doporučení na přijetí zákona, který by upravil postavení vodicích psů a který stále chybí. Odsoudila jednání taxikáře, který v Praze vyhodil nevidomou ženu z vozu kvůli vodicímu psovi. V tiskové zprávě to ve středu uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Podle Šimůnkové je alarmující, že ani deset let po doporučení nebyl zákon přijat. Kancelář ombudsmana má leták, který lidem s vodicími psi radí, jak se v obdobných situacích chovat.

Případ se stal v pondělí. Taxikář ženu vyhodil z auta kvůli tomu, že ji doprovázel vodicí pes. Podle Šimůnkové případ ilustruje důsledky dlouhodobě chybějícího zákona, který by upravoval postavení vodicích a asistenčních psů. Ombudsman se vodicím psům věnuje od roku 2009 a v roce 2010 vydal doporučení v podobě přijetí zákona, který by upravil postavení vodicích psů se speciálním výcvikem. 

„Vodicí pes je kompenzační pomůcka, takže na něj nelze pohlížet jako na ostatní psy. Zákaz vstupu asistenčního psa v důsledku znamená zákaz vstupu člověka s postižením, kterého pes doprovází,“ uvedla Hrazdílková.

Protože tehdy posun ohledně zákona nenastal, ombudsmanka Anna Šabatová v roce 2016 doporučila vládě přípravu zákona upravujícího práva osob, které jsou doprovázené speciálně vycvičeným psem. 

„Ve světle případu nevidomé ženy vyhozené z taxíku považuji za alarmující, že ani deset let po doporučení ombudsmana nebyl zákon přijat, a dokonce dosud nevznikl ani jeho návrh. Dlouhodobě tak práva lidí s postižením využívajících asistenční a vodicí psy nejsou dostatečně chráněna. Výsledkem je zacházení, které jsme všichni viděli. Považuji to za naprosto tristní situaci,“ zdůraznila Šimůnková.

Kancelář vydala leták, ve kterém nevidomým radí, jak mají v podobných situacích postupovat. Lidem například radí mít psa dobře označeného jako vodicího, vzít si také průkaz ZTP a nenechat se odbýt. V případě problémů by lidé měli podat písemnou žádost o pomoc a také se obrátit na ombudsmana.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!