Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Moravskoslezském kraji platí dál smogová regulace. Podniky musí přijímat opatření

Karviná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karviná. | foto: Jiří Peňás

OSTRAVA Ve velké části Moravskoslezského kraje dál platí smogová regulace, kterou meteorologové vyhlásili v sobotu. Podniky musejí dodržovat různá opatření. Týká se to Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a Třinecka. Povolený limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů na metr krychlový. V regionu je překročen na téměř všech měřících stanicích. Nejhorší situace je v Třinci, kde čtyřiadvacetihodinové koncentrace ráno dosáhly 218 mikrogramů. Podle meteorologů by se situace mohla v neděli zlepšit.

Limity nejsou překročeny jen v Ostravě-Vratimově. Tamní stanice v neděli naměřila čtyřiadvacetihodinové koncentrace 33 mikrogramů na metr krychlový. Naopak na šesti místech denní koncentrace dosahovaly či dokonce přesahovaly 200 mikrogramů. Hodinové koncentrace byly v neděli okolo 07:00 o něco lepší než v sobotu. Pohybovaly se v rozmezí od 16 mikrogramů ve Vratimově až po 132 v Třinci.

Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Doporučuje se omezit pobyt pod širým nebem

Meteorologové doporučují omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. „Doporučení je určeno zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,“ uvedli. Doporučují také omezit používání aut se spalovacím motorem. „Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého,“ uvedli meteorologové ve svém výhledu.

Už od čtvrtka platí v Moravskoslezském kraji smogová situace. Podle meteorologů se situace během dne zlepší. „Rozptylové podmínky budou mírně nepříznivé, během dne místy až dobré. Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu se budou ještě stále pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu, a to většinou výrazněji,“ uvedli ve svém výhledu.

Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech, a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Budování dálnice D11. Ilustarční foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Budování dálnice D11. Ilustarční foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Budování dálnice D11. Ilustarční foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!