25. srpna 2013 19:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Problémy Egypta jsou šancí pro turistický ruch v Česku, míní analytik

Pražský hrad- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Rušení zájezdů do Egypta ze strany evropských cestovních kanceláří se může pozitivně promítnout v českém cestovním ruchu. Zejména starší turisté ze západní Evropy, kteří plánovali na podzim pobyt u Rudého moře, teď hledají náhradní destinace mezi kterými figuruje i Česká republika.

Ze západoevropských států na podzim a v zimě každoročně vyjíždí do Egypta více jak 1,5 milionů turistů, především seniorů. ČTK to řekl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

"Naprostá většina těchto seniorů bude hledat podzimní a zimní dovolenou nejen v dalších přímořských destinací, ale i v České republice. Tímto se pro Česko naskýtá jedinečná příležitost k oslovení a přilákání těchto dovolenkářů na naše území," uvedl Beránek.

"Určitě se to nedá vyloučit. Spousta turistů ze západní Evropy Česko navštívila před 10, 15 lety a mohou se teď vrátit," potvrdil ČTK Josef Bára z EuroAgentur Hotels & Travel, která do České republiky vozí zahraniční turisty. Podle něj by na šanci pro tuzemský cestovní ruch měl reagovat stát např. propagační kampaní.

"Situace v Egyptě se krátkodobě může příznivě odrazit na domácím cestovním ruchu. Turisté mohou vzhledem k časové tísni obrátit svou pozornost na tradiční turistické cíle v Česku," uvedl mluvčí agentury CzechTourism Pavel Klicpera. Naopak Zuzana Lipská z incomingové agentury Travel Europe CZ si myslí, že západoevropští turisté spíše zvolí místo Egypta jinou destinaci u Středozemního moře.

Češi hledají bezpečnější alternativu

Klesající poptávka po dovolené v Egyptě se pozitivně projevuje i v rezervačních systémech hotelů. Portál Hotel.cz eviduje v posledních letních týdnech nárůst rezervací o 25 procent meziročně.

"Domníváme se, že jedním z důvodů může být i fakt, že Češi, kteří plánovali pobyt v Egyptě, hledají rychlou, levnější a bezpečnější alternativu, jak strávit dovolenou," uvedl Milan Petr z Hotel.cz.

  • Egypt loni navštívilo celkem 238.000 Čechů.
  • Země patří mezi šest neoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů.
  • Velké české cestovní kanceláře zrušily zájezdy do Egypta až do konce prázdnin, reagovaly tak na zhoršení bezpečnostní situace v zemi a doporučení ministerstva zahraničí. VÍCE k tématu najdete ZDE.
Na dovolenou v Egyptě by manželé 'Zelení' nejraději zapomněli
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz