11. května 2015 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodělečný Sharp se úmyslně scvrkne. Sníží kapitál o 99 procent

Japonský výrobce elektroniky Sharp. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský výrobce elektroniky Sharp. | foto: Shutterstock

TOKIO Japonský výrobce elektroniky Sharp uvažuje o výrazném snížení kapitálu, aby se zbavil ztrát, které nahromadil za poslední roky. Firma uvedla, že by vydala prioritní akcie.

Sharp se potýká s rostoucí konkurencí levnějších asijských rivalů, která tvrdě zasáhla jeho aktivity ve výrobě displejů z tekutých krystalů. Akcie dlouhodobě ztrátové firmy v pondělí na burze v Tokiu v jednu chvíli ztrácely až téměř třetinu hodnoty.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že Sharp hodlá v rámci drastické restrukturalizace snížit kapitál o zhruba 99 procent - z více než 120 miliard jenů (24,6 miliardy korun) na pouhých 100 milionů jenů (20,4 milionu korun).

ČTĚTE VÍCE:

Snížení kapitálu by firmě mohlo pomoci snížit daňové břemeno, protože nižší kapitálová základna by umožnila, aby mohl být Sharp z hlediska daňových účelů zařazen do kategorie malých a středních podniků.

Firma údajně plánuje také vydat svým hlavním věřitelům prioritní akcie, s nimiž jsou spojena některá přednostní práva týkající se podílu na zisku. Podnik by také mohl rychleji obnovit výplatu dividend.

Firma se v pondělí k věci odmítla vyjádřit. Konečné rozhodnutí učiní do čtvrtka, kdy má oznámit novou strategii. Zdroje agentury Reuters již dříve uvedly, že tato strategie bude zahrnovat zrušení pěti tisíc pracovních míst a oddělení výroby LCD obrazovek do samostatné firmy.

Sharp už několik let prochází vážnou krizí. Nejdříve mu uškodilo zhodnocení japonského jenu, které firmu přimělo přesunout výrobu domácích elektrospotřebičů do zahraničí. Další ránu podnik utrpěl, když výrazné znehodnocení japonské měny zdražilo výrobky sestavované v zahraničí, které se pak dovážejí k prodeji do Japonska.

Lidovky.cz, ČTK