Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První pivo, které připomíná konec války. American Pale Alem si připijou v Plzni

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PLZEŇ Speciální várky piv vaří pivovary při mnoha příležitostech. Na svatého Patrika, na Zelený čtvrtek, při kulatinách pivovaru nebo v září ke Dni českého piva. Teprve loni vzniklý plzeňský minipivovar Beer Factory slaví speciální várkou piva letošní výročí osvobození města americkou armádou.

Svrchně kvašený American Pale Ale (APA) 45 je u nás pravděpodobně první pivo, které připomíná konec války. Limitovaná edice je k mání v čepované verzi minimálně po dobu oslav, které v­Plzni oficiálně trvají od včerejška do pondělka. A číslovka 45 je nejen připomínka roku, kdy ráno 6. května vjely první americké tanky do Plzně, ale také počet jednotek hořkosti uvařeného moku.

APA 45 je tedy hořčí (o šest jednotek) než věhlasná plzeňská dvanáctka Pilsner Urquell, kterou vaří Plzeňský Prazdroj jen o několik set metrů opodál.

Extra hořká jedenáctka

Sládkové Beer Factory uvařili slavnostní pivo z moravského sladu, amerických kvasnic a tradičních amerických chmelů Amarillo a Cascade. „Šlo nám o to, udělat lehčí pitelné pivo. Obsahuje 3,7 procenta alkoholu, stupňovitost je 11,5,“ popisuje dílo sládek Petr Krýsl.

„Očekáváme hosty z Ameriky a­tohle pivo jsme uvařili na jejich počest,“ dodal Petrův otec a spolumajitel Beer Factory Josef Krýsl.

S válkou je spojená i historie vlastníka domu, ve kterém se pivovar nedaleko od náměstí Republiky nachází. Objekt patří dnes 84letému Josephu Kohnovi z početné židovské rodiny, jejíž členové před válkou uprchli do zahraničí. Kohn, který dnes žije v­USA, je jedním z předních světových matematiků a oceňovaný vědec s doktorátem z Princeton University.

Beer Factory je roční kapacitou dvou tisíc uvařených hektolitrů největší z plzeňských minipivovarů a je tak v podstatě druhým největším výrobcem piva ve městě.

S­ plzeňskou i českou jedničkou Plzeňským Prazdrojem, který loni vyrobil u nás (dohromady s­pivovary v Nošovicích a Velkých Popovicích) sedm milionů hektolitrů, se ovšem zdaleka nemůže měřit.

Plzeňské poteče proudem

Beer Factory prodává svou APA 45 a další značky z vlastní produkce jen ve své restauraci, ale Pilsner Urquell a další piva z­ Prazdroje o víkendu potečou doslova po celém městě. Pivovar využije víkend s desítkami tisíc lidí v ulicích jako jednu ze součástí svých letošních oslav 175. výročí vzniku piva Pilsner Urquell.

„Hospodští jsou v souvislosti s­oslavami osvobození připraveni na nával hostů, turistů a dalších návštěvníků, distribuce našich piv jede na plné pecky,“ komentuje první květnový víkend starší obchodní sládek Prazdroje Václav Berka.

Slavnosti svobody, údajně největší oslavy konce druhé světové války v Česku a jedny z největších podobných oslav v Evropě, začaly v Plzni v pátek a skončí v­pondělí. Pořadatelé připravili autentické vojenské dobové kempy, setkání s veterány z USA a­Belgie, kulturní program, pietní akty u pomníků i největší lákadlo - nedělní konvoj 200 vojenských historických vozidel a techniky. V koloně Convoy of Liberty se objeví i tanky Sherman, Jackson a Stuart, ale i některé stroje současné americké armády.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.