3. prosince 2017 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První SMS odešla před 25 lety. Lidé jich od té doby poslali biliony

První SMS odešla před 25 lety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První SMS odešla před 25 lety. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Budou tu s námi už čtvrt století – krátké textové zprávy, zkráceně SMS. Ta vůbec první v historii odešla 3. prosince 1992 z počítače technika společnosti Sema Group přes síť operátora Vodafone na mobilní telefon Orbitel 901 Richarda Jarvise, zaměstnance operátora. Znění první esemesky bylo prosté: „Merry Christmas“, Šťastné Vánoce…

Technicky byla služba definována již v roce 1984 a o rok později se SMS dostaly do oficiálního standardu GSM sítí. Než se ale z SMS stala populární služba, trvalo to.

První GSM síť byla spuštěna v roce 1991 a operátoři se tehdy soustředili na hlasové služby. První mobilní telefony s podporou SMS se začaly prodávat až v roce 1993.

Někteří operátoři v počátcích komerčního fungování krátkých textových zpráv nabízeli tuto službu zdarma: síť ji sice uměla, ale mnozí operátoři neuměli SMS účtovat. Což se rychle změnilo, protože popularita SMS rostla a operátoři si samozřejmě nechtěli nechat zisky z nové služby ujít.

První SMS odešla před 25 lety.
První SMS odešla před 25 lety.

A nebyly malé: v roce 2002 odeslali uživatelé mobilních telefonů po celém světě více než 250 miliard textovek, v roce 2010 to bylo 6,1 bilionu a o rok později dosáhly podle některých údajů SMS svého vrcholu, když jich bylo odesláno přes 7,4 bilionu.

Od té doby prý počet odeslaných textovek v sítích mobilních operátorů klesá. Nástup chytrých telefonů a bezplatných messenger programů znamenal odliv zákazníků od placených SMS, jež se tak staly běžnou komoditou, kterou operátoři nabízejí v řadě tarifů v neomezeném množství.