11. června 2015 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Půjčka přes telefon. Zákazník při jejím sjednání provolal 64 tisíc

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Rekordní pokutu pět milionů korun za zprostředkování spotřebitelských úvěrů dala Česká obchodní inspekce pražské firmě Boyde. Společnost nabízela půjčky prostřednictvím telefonu s vysokým tarifem - 95 korun za minutu.

Jeden volající například utratil až 64 tisíc korun. Pětimilionová pokuta je nejvyšší, kterou ČOI kdy uložila. Dosud tak učinila třikrát - za chyby ve spotřebitelských úvěrech ale tak vysokou dosud nedala.

Firma Boyde zveřejnila v tisku od listopadu 2013 do března 2014 inzerát s nabídkou spotřebitelských půjček. Zájemci ale museli zavolat na telefonní číslo s vysokým tarifem, což je nezákonné. 

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc firma volající na lince zdržovala, takže poplatky za hovor lidem narostly na tisíce korun. „Zájemce o půjčku musel vyplnit s operátorkou Boyde ‚bonitní certifikát s omezenou platností‘ prostřednictvím telefonního čísla s cenou 95 korun za minutu hovoru,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

„Společnosti Boyde bylo v roce 2014 prokázáno závažné úmyslné protiprávní jednání. Opakovaně poškozovala spotřebitele žádající o úvěr,“ sdělil ředitel inspekce Mojmír Bezecný. 

Navíc má Boyde, přestože nabízela úvěry, v obchodním rejstříku uveden jako předmět podnikání pronájem nemovitostí. V době, kdy zveřejnila inzerát s úvěry, měla ještě v rejstříku zaneseno podnikání ve „službách neuvedených v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, ale zprostředkování spotřebitelských úvěrů v těchto přílohách uvedeno je. 

Firmu ovládá společnost Fact International sídlící na Seychelech.

K rekordní pokutě inspekce sáhla, protože Boyde poškodila více lidí a mnohatisícovým účtem za telefon je firma dostala do tíživé finanční situace. Horní hranice sankce sice v takových případech činí až 20 milionů, ale ČOI zůstala u pětimilionové sankce, protože se podle Fröhlicha jednalo o první prohřešek Boyde. 

Pokuta letos nabyla právní moci, ale firma sankci neuhradila. „Proto byla jako pohledávka postoupena k vymáhání celním orgánům,“ doplnil Bezecný.

ČTK