Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pumpy přežívají i díky obědům. Čerpací stanice jsou na každých 14 kilometrech

Čerpací stanice MOL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice MOL | foto: Shutterstock

PRAHA Stoupající zájem o občerstvení, doplňkový prodej a služby i větší odbyt paliva v době ekonomického růstu pomáhá pumpařům v silném konkurenčním boji. Benzinek totiž rapidně přibývá navzdory nízkým maržím.

Pumpy přežívají navzdory nízkým maržím z litru benzinu a při cenách, které patří k nejnižším v Evropě. Co do hustoty čerpacích stanic je přitom Česko na špici.

Nejnovější čísla z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) potvrzují, že od roku 2010 do konce loňska narostl počet všech druhů pump o 429 na 7020 a je nejvyšší v historii. To znamená jednu pumpu na každých osm kilometrů silniční sítě.

Pokud započteme jen veřejné benzinky, kterých přibylo 268 na 3940, vychází jedna pumpa na každých 14 kilometrů silnic.

V obou případech jde podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) o údaj, kterého nedosahuje většina evropských zemí, kde každá z pump prodává větší množství paliv a s vyšší marží.

Dvakrát míň než v Německu

Pro srovnání – jedna benzinka prodá měsíčně v průměru kolem 140 tisíc litrů pohonných hmot, v Německu je to víc než dvakrát tolik. Marže z prodaného litru benzinu jsou podle zhruba rok starého průzkumu Českého statistického úřadu jedny z nejnižších v maloobchodním prodeji – kolem šesti procent z konečné ceny. Pumpař si dnes tedy bere zhruba dvě koruny z litru benzinu za 31 korun.

Přesto – alespoň podle evidence MPO – žádné čerpací stanice v Česku nekrachují. V případě potíží se stávají kořistí jiných majitelů. Některé spíš přežívají, jiné – zejména ty z větších sítí provozovatelů – se předbíhají nejen v „zaručeně nejlepší“ kvalitě benzinu a nafty, ale i v nabídce autodoplňků, potravin, hotového jídla, špičkové kávy, volně dostupných léků, parfémů i kosmetiky.

Přepumpované Česko

Přepumpované Česko

„Doplňkový prodej v nabídce čerpacích stanic už tvoří významnou část tržeb. A spotřeba pohonných hmot roste. To prodejcům pomáhá,“ říká expert ČAPPO Václav Loula. Řada stanic se ale podle něj udržuje na trhu i díky tomu, že stojí stranou dohledu kontrolních orgánů. „Takové benzinové pastoušky, které leckdy ušetří náklady na plnění norem bezpečnosti a kvality, a mohou tedy prodávat laciněji než konkurence, nemají na trhu co dělat,“ míní Loula.

Tyto případy lze podle něj nalézt v první řadě v kategorii poloveřejných čerpacích stanic s vymezeným přístupem, jejichž počet se za posledních sedm let víc než zdvojnásobil – z 293 na loňských 672. Vznikají například z neveřejných pump v areálech zemědělců, kde se majitelé rozhodnou zpřístupnit tankování částečně i veřejnosti.

Kategorie veřejných stanic částečně roste také přeměnou těch stávajících, například z kategorie neveřejných – ve zmíněných areálech statků, ale i dopravních nebo stavebních podniků. Tím, že je majitel přihlásí na MPO jako veřejné (často i s nabídkou více druhů paliva, nejen motorové nafty), ale podléhají víc kontrolám ohledně bezpečnosti nebo kvality pohonných hmot.

Malých je nejvíc

Z aktuálního počtu 3940 veřejných pump patří 1400 velkým hráčům, sdruženým v ČAPPO, v čele s lídrem trhu Unipetrolem a jeho sítí 400 pump Benzina. Tato zařízení kontroluje Česká obchodní inspekce častěji než zbylé benzinky.

Česko je na druhé straně charakteristické vysokým počtem malých nezávislých majitelů, často rodinných firem, kteří v kategorii veřejně přístupných vlastní pouze jednu pumpu. Podle evidence MPO je takových sólo majitelů 1389 z celkem 1676 vlastníků veřejných čerpacích stanic.

Šéf SČS –Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček, který zastupuje část těchto menších podnikatelů, připomíná, že statistika MPO není úplně přesná. A počet čerpacích stanic je v reálu nižší.

Upozorňuje na to i samo ministerstvo. „Evidence čerpacích stanic je vytvářena podle vlastníků stanic. Z tohoto důvodu tak v řadě případů, a to zvláště u veřejných stanic LPG umístěných v areálech standardních stanic pohonných hmot jiných vlastníků, dochází k tomu, že v jedné lokalitě mohou být evidovány dvě stanice. Přitom obsluha je zpravidla jedna pro celý areál,“ uvádí resortní zpráva.

Indráček připomíná, že v evidenci bude i několik pump, které jsou zjevně opuštěné, ale jejich majitelé je zkrátka neodhlásili. „Je pravda, že vyloženě uzavřených pump je skutečně málo. Dá se říci, že u nás jsou zaprvé čerpací stanice, na kterých se dá vydělat, pak takové, které sotva přežívají, a pak ty, které jsou na prodej, ale za požadovanou cenu je nikdo nechce,“ shrnuje Indráček.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...