28. února 2010 17:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rakouská mlékárna přiznala svou chybu za listérii v sýrech

Sýry od mlékárny Prolactal s možným obsahem baktérií listerie, které se prodávaly i v Česku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sýry od mlékárny Prolactal s možným obsahem baktérií listerie, které se prodávaly i v Česku | foto: www.lidl.czReprofoto

VÍDEŇ Rakouská mlékárna Prolactal přiznala vlastní pochybení v případě svých sýrů a tvarůžků, které obsahovaly nebezpečné bakterie listérie. Podle informací úřadů zemřela po jejich požití sedm lidí, z toho pět v Rakousku a dva v Německu. Ke zrání tvarůžků totiž mlékárna omylem použila kultury, které neměly žádnou odolnost proti listériím.

"Ochranné kultury používané v roli zákonně povolených konzervantů byly dvakrát omylem vyměněny za kultury, které podle následného zjištění neměly dostatečnou odolnost proti listériím," uvedla firma v prohlášení, které zveřejnila agentura APA.

Firma přiznává, že v rámci interního varovného a kontrolního systému mělo být vedení firmy o výměně kultur informováno, "což se ale nestalo". O výměně kultur se vedení dozvědělo až v letos lednu.

Listérie

Listérie způsobuje onemocnění, které se zpočátku podobá chřipce. Inkubační doba je 70 dní. Chorobu provází horečka a bolest svalů, nechutenství a průjem. Pokud se infekce rozšíří do nervového systému, nastupují bolesti hlavy, zmatenost a křeče. U těhotných žen může bakterie poškodit plod.

Podle lékařů je nemoc u dospělých ve třetině případů smrtelná. Antibiotika mohou nemoc vyléčit, musí ale být podána čas.

"Bohužel nelze vyloučit, že tvarůžky, které neobsahovaly účinné brzdiče listérií, mohly jít do prodeje se zvýšenými hodnotami listérií," dodává mlékárna, která zmíněné tvarůžky vyráběla ve Štýrsku.

Nebezpečné tvarůžky
Výrobky byly k dostání také v Česku a na Slovensku, zde se však problémy neprojevily a tyto výrobky firmy byly staženy z trhu. V Rakousku však bylo od ledna v souvislosti s touto nebezpečnou bakterií hospitalizováno 12 osob, z toho devět po požití zmíněných tvarůžků. Od roku 2009, kdy se na nákazu přišlo, zaregistrovala Rakouská agentura pro zdraví a bezpečnou výživu (AGES) 21 případů. Problémem sýrů s obsahem listérie se začalo zabývat také státní zastupitelství ve Štýrském Hradci.

Posledním potvrzeným případem je sedmapadesátiletý muž z Dolních Rakous. Do nemocnice byl přijat loni na Štědrý den, dva dny poté zemřel. Podle úřadů trpěl dalšími nemocemi, ale na jeho smrti údajně měla podíl právě listérie. Tento muž je prvním, u kterého byla v letošním roce stanovena jako příčina smrti listérie. Dvě úmrtí byla identifikována v Německu, kam se tvarůžky rovněž dodávaly.

ČTK