Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko lákalo Američany: půjčte nám peníze, dostanete výnosy z loterií

Řecké dluhy otřásají eurem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké dluhy otřásají eurem | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise požádala Řecko, aby jí vysvětlilo zprávy, podle nichž Atény v minulých letech opticky snižovaly aktuální rozpočtové deficity a státní dluh prostřednictvím finančních transakcí s americkými investičními bankami.

Podle listu The New York Times řecká vláda dostávala od bank peníze k pokrytí části schodků výměnou za finanční deriváty v podobě dohod o převodu budoucích státních příjmů z prodeje losů a z letištních poplatků.

Zádrhel je zatím především v tom, že Řecko o podobných transakcích nijak neinformovalo evropský statistický úřad Eurostat, sdělil dnes mluvčí komise Amadeu Altafaj. Úřad si proto prostřednictvím komise nyní vyžádal informace. Podle listu byla dohoda uzavřena v roce 2001 těsně předtím, než Řecko přijalo euro.

"Chtěl bych konstatovat, že Eurostat o těchto transakcích nevěděl. Mohu však sdělit, že po těchto zprávách Eurostat řecké úřady požádal o vysvětlení s termínem do konce února," řekl mluvčí. Na otázku po legálnosti transakcí Altafaj uvedl, že Brusel potřebuje informace, o co přesně se jednalo a jaký to mělo dopad na vládní účty.

Podle amerického listu vedly Atény transakci z roku 2001 jako devizový obchod, nikoli jako půjčku, což umožnilo zdánlivě snížit zadluženost. Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu však ke zprávě prohlásil, že v té době byly podobné transakce v rámci pravidel eurozóny legální a běžné i jinde a po jejich zákazu je už Řecko neprovádělo.

Kreativní účetnictví
Řecké úřady jsou pověstné "kreativním účetnictvím", díky němuž "snížily" deficity tak, aby Řecku orgány Evropské unie v roce 2000 na základě údajů za rok 1999 schválily přijetí do eurozóny. Zjištění záměrného falšování fiskálních statistik z doby předešlé vlády vedlo loni na podzim k pádu důvěry finančních trhů v řecké dluhopisy a k tomu, že dlužnickou krizi země nyní musí řešit celá EU.

Situací Řecka se dnes bude zabývat takzvaná euroskupina, což je zasedání ministrů financí zemí eurozóny, a v úterý i celý Ecofin, tedy ministři všech zemí EU. Mimořádný summit EU minulý týden slíbil Řecku obecně pomoc, nic konkrétního však nenabídl.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet dnes prohlásil, že řecké ekonomické statistiky je nutné pozorně sledovat a podrobit zvýšenému dohledu. ECB se minulý týden dohodla s Evropskou komisí, že budou postup Řecka sledovat společně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!