20. února 2015 19:27, aktualizováno  22:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko se dohodlo s eurozónou na prodloužení pomoci o čtyři měsíce

Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | foto: ČTK

BRUSEL Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce zadluženému Řecku, který by jinak skončil k 28. únoru. Na večerní tiskové konferenci to oznámil šéf euroskupiny, která ministry sdružuje, Jeroen Dijsselbloem.

Podle něj ovšem musejí Atény do pondělí představit seznam slíbených reformních opatření, která následně věřitelské instituce ohodnotí, zda dostatečně plní jejich podmínky.

Dohoda odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Německo, které je nejvlivnějším členem Evropské unie a zároveň hlavním věřitelem Řecka, ale podle médií vyzvalo Atény, aby výrazně rozšířily své reformní závazky, než vyjádřilo souhlas s prodloužením pomoci. Řecko se například „zavázalo nezrušit dosavadní opatření, čímž by negativně ovlivnilo své fiskální cíle“.

Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj program, další výplaty peněz se nedočká. Dodal, že řecká vláda zažije nyní těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům.

Řecký ministr financí Janis Varufakis naopak opět tvrdil, že dohoda znamená, že Atény nechávají za zády dosavadní program pomoci. V reformách prý ale pokračují a zavazují se, že nepodniknou jednostranné kroky, které by zatížily řecký rozpočet. Dohoda podle něj pro Řecko znamená, že se vyhýbá opatřením vedoucím k recesi.

Podle dohodnutého dokumentu budou věřitelé při vyhodnocování cíle primárního rozpočtového přebytku na tento rok brát v potaz ekonomickou situaci v Řecku.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Dohoda je nejlepším z dostupných řešení, řekl ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Řecko rozumně ustoupilo ze všech požadavků, které byly nepřijatelné a které byly i nerozumné. Jedinou vadou na kráse je, že nejde o trvalou dohodu,“ dodal. Hrozbou pro naplnění dohody podle Marka může být reakce v Řecku, protože vládní levicová strana SYRIZA musela ustoupit prakticky ze všech klíčových předvolebních slibů.

Pokud podle Dijsselbloema věřitelské instituce v úterý zhodnotí kladně seznam slíbených řeckých opatření, zahájí země eurozóny proceduru ratifikace prodloužení dohody. V několika zemích včetně Německa se k tomu musejí vyslovit parlamenty.

Zhodnocení má být ale jen předběžné. Řecko má svá opatření s věřitelskými institucemi dál zevrubně konzultovat. Seznam kroků má být pak schválen do konce dubna.

Výběr hlavních bodů z prohlášení

 • cílem prodloužení úvěrové pomoci je dokončení revize nynějšího programu této pomoci;
 • prodloužení zajistí čas pro jednání o možné následné dohodě mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli;
 • Řecko nejpozději v pondělí 23. února předloží první seznam reformních opatření založený na současném programu;
 • tento seznam bude dál zpřesněn a schválen mezinárodními věřiteli do konce dubna;
 • řecké úřady vyjádřily odhodlání k širším a hlubším strukturálním reformám, jejichž cílem je trvale zlepšit vyhlídky hospodářského růstu a zaměstnanosti, zajistit stabilitu a odolnost finančního sektoru a posílit sociální spravedlnost;
 • řecké úřady se zavazují uskutečnit opožděné reformy, jejichž cílem je řešit korupci a daňové úniky a zlepšit efektivitu veřejného sektoru;
 • řecké úřady se zavazují zajistit přiměřené přebytky primárního rozpočtu potřebné k zajištění udržitelnosti dluhu;
 • mezinárodní věřitelé při stanovování cílového přebytku pro letošní rok zohlední ekonomickou situaci;
 • řecké úřady se zavazují, že se vyhnou jednostranným změnám politiky a strukturálních reforem, které by negativně ovlivnily rozpočtové cíle, hospodářské oživení či finanční stabilitu;
 • země eurozóny zahájí národní procedury s cílem dosáhnout prodloužit programu úvěrové pomoci až o čtyři měsíce;
 • euroskupina se nadále zavazuje poskytovat Řecku adekvátní podporu do obnovení jeho přístupu na finanční trhy, pokud bude tato země dodržovat dohodnuté závazky.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz