Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko se zaměří na daňové úniky. Reformy předloží věřitelům

Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na tiskové konferenci | foto: Reuters

ATHÉNY Řecká vláda se v návrhu reforem, který má do pondělka předložit mezinárodním věřitelům, zaměří především na boj proti daňovým únikům a zefektivnění státní správy. Podle britské BBC to řekl státní ministr Nikos Pappas.

Schválení plánu reforem zástupci věřitelů je podmínkou pro to, aby eurozóna příští týden potvrdila páteční dohodu o prodloužení úvěrového programu pro Řecko o čtyři měsíce.

Vláda od soboty sestavuje seznamu reformních opatření. Ministr financí Janis Varufakis řekl, že na tom „pracuje dnem i nocí“, a slíbil, že celý plán bude hotov ještě dnes. „Jsem přesvědčen, že tento seznam instituce (věřitelská trojka čili zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) schválí a my díky tomu zahájíme fázi stabilizace a hospodářského růstu,“ řekl Varufakis novinářům.

Řecký ministr financí Janis Varufakis na summitu v Bruselu

Řecký ministr financí Janis Varufakis na summitu v Bruselu

Pappas uvedl, že plánované reformy vyvedou Řecko „z otupělosti“. „Sestavujeme seznam opatření, která zefektivní státní službu a budou bojovat proti daňovým únikům,“ řekl Pappas řecké televizi Mega. O snadnosti získat věřitele na řeckou stranu si ale ministr nedělá iluze; podle něj to bude „boj o každý centimetr“.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Alexis Tsipras označil v sobotu dohodu s eurozónou jako vítězství své vlády a konec úsporných opatření, k nimž se zavázala předchozí vláda. Řecko má dostat další pomoc ale jen v případě, že věřitelé zhodnotí návrhy Atén jako dostatečné a v dalších měsících potvrdí, že vláda své sliby skutečně plní. Řecko se také v dohodě zavázalo, že v mezidobí neudělá nic, co by ztížilo dosažení dříve dohodnutých rozpočtových cílů.

Řecku by příští měsíc mohli dojít peníze

Potvrzení dohody by zažehnalo bezprostřední hrozbu, že Řecku příští měsíc dojdou peníze na splácení dluhopisů a že bude muset v konečném důsledku opustit eurozónu. Nová vláda by také dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení dluhů u mezinárodních věřitelů.

Nejmenovaní řečtí činitelé agentuře Reuters v sobotu sdělili, že na předběžném seznamu reforem je boj proti daňovým únikům a korupci, avšak bez konkrétně vytyčených cílů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už v pátek večer varoval, že pokud Řecko nepředloží dostatečné závazky reforem, dalších úvěrů se nedočká.

Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble.

Ministr financí Německa Wolfgang Schäuble.

Tsiprasově radikálně levicové straně SYRIZA zajistily výhru v lednových parlamentních volbách sliby, že ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování dohodnutých úspor a reforem.

Někteří řečtí politikové, včetně několika krajně levicových členů strany SYRIZA, už označilo dohodu za zpronevěření se slibům a kapitulaci. Řecká vláda dosáhla v pátek kosmetického vítězství alespoň tím, že nenáviděné slovo „trojka“ se v oficiálních dokumentech změnilo na označení „tři instituce“.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...