16. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecký scénář se na Kypru opakovat nebude. Afroditin ostrov láká turisty dál

Afroditina skála, místo, kde se podle mýtů z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky, krásy, plodnosti a tělesné touhy. Odtud pochází zažité označení Kypru coby Afroditina ostrova.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afroditina skála, místo, kde se podle mýtů z mořské pěny zrodila řecká bohyně lásky, krásy, plodnosti a tělesné touhy. Odtud pochází zažité označení Kypru coby Afroditina ostrova. | foto: Shutterstock

PRAHA Důvěra v kdysi vyhledávané kyperské bankovnictví vzala po mimořádném zdanění úspor na účtech za své a země se proto nyní ze všech sil snaží udržet si dobrou pověst alespoň v cestovním ruchu. Konec každoročního mocného přílivu návštěvníků by totiž pro sluneční „Afroditin ostrov“ měl fatální následky.

Loni navštívilo Kypr na 2,8 milionu turistů z celého světa. Středomořský ostrov prosluněný 340 dní v roce láká hlavně Brity, Rusy, Skandinávce a Němce, každoročně se na něj vydává ale i 20 tisíc Čechů.

Letos chtěl Kypr přivítat rekordní 3 miliony návštěvníků, události posledních dnů ale budí u místních obavy z opakování řeckého scénáře, který vyústil v propad příjmů z cestovního ruchu u krizí zmítaného severního souseda zhruba o čtvrtinu a desítky zavřených hotelů po celé zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

„Turistika se na Kypru po určitou dobu stane číslem jedna a upne se na ni velká pozornost,“ řekla serveru Lidovky.cz Andrea Papadopulu z tuzemské cestovní kanceláře VTT, která se na tuto destinaci specializuje. „Kyperský ministr turistiky prohlásil, že udělají maximum, stejně tak svaz hoteliérů vyzval své členy, aby se ještě více zaměřili na zkvalitnění služeb a servisu,“ dodává Papadopulu.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří nebude mít vnitropolitická situace na turistu tak velké dopady. „Podnikatelé a zaměstnanci působícím v turistice si jsou velmi dobře vědomi toho, co by pro ně znamenala ztráta důvěry turistů a dělají všechno proto, aby služby probíhaly beze změn,“ vysvětluje Papež.

Zlevnění? Spíš ne

Českým turistům přesto radí, aby si s sebou na ostrov vzali více hotovosti pro případ, že by nefungovaly bankomaty. Citelnější zlevnění zájezdů podle něj očekávat nelze. „Hotelové kapacity jsou předkoupeny na celou sezonu a pokud se zlevní, tak až opravdu na poslední chvíli,“ míní Papež.

Výhodnější ceny jde podle něj čekat v takzvaných programech pro seniory, kdy je několik typů zájezdů v okrajových sezonách dotovaných z evropských fondů. Také cestovní kancelář Fischer neočekává výraznější slevy.

Nákupy na tržišti na Kypru (ilustrační foto).

Nákupy na tržišti na Kypru (ilustrační foto).

„Ceny zájezdů se u nás v uplynulém měsíci nezměnily a prodej zájezdů je na stejné úrovni jako v loňském roce. Už nyní máme několik hotelů na celou sezonu 'zastopovaných', tedy oznamují nám, že mají zcela naplněnou ubytovací kapacitu,“ říká mluvčí cestovky Jan Osúch.

Vyprodané hotely na pravoslavné Velikonoce

Návštěvník Kypru se musí připravit na to, že na ostroje je oproti Řecku, Turecku nebo Egyptu, znatelně dráž. „Pokud je někdo rozhodnutý vyrazit na Kypr, určitě nedoporučuji čekat na last minute. Je to destinace, kterou vyhledávají lidé, kteří chtějí do oblíbeného hotelu, mají k dispozici o něco více peněz a nespekulují na cenu v režimu last minute, v němž se vybírá z výrazně omezené nabídky,“ vysvětluje Osúch.

Také VTT hlásí u některých hotelů stop stav. Řada turistů totiž na Afroditin ostrov vyrazí už v květnu, na který letos vyšly pravoslavné Velikonoce – největší oslavy v roce. „Prožít tyto pravoslavné svátky na Kypru, to je velký zážitek. Mnoho hotelů je již nyní vyprodaných,“ říká Papadopulu. Propadu příjmů z turistiky se tak zatím Kypr obávat nemusí.

Občanství pro investory

Vedle podpory cestovního ruchu se Kypr snaží také odvrátit odliv zahraničních investic. Prezident Nikos Anastasiadis proto v pondělí oznámil, že země zmírní požadavky pro udělení občanství, aby tak udržel zájem cizinců o investice na tomto ostrově.

ČTĚTE TAKÉ:
Milion leva a je z vás Bulhar. Pozvánka do Evropy láká hlavně Rusy

O občanství budou moci požádat zahraniční investoři, kteří kvůli plánu na záchranu Kypru před bankrotem přišli o nejméně tři miliony eur (zhruba 78 milionů korun). Vláda uvažuje i o dalších opatřeních pro zajištění investic, například o daňových úlevách.

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj