Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí zemědělci udivují počtem svých vozů Porsche

Porsche Cayenne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche Cayenne | foto: Reprofoto

PRAHA Řecká vláda dělá vše proto, aby se udržela v eurozóně. Její masivní škrty se však s pochopením zhýčkaných obyvatel zrovna nesetkaly. Přitom právě "obyčejní" Řekové se se svými daňovými kouzly na zadlužení země podíleli přinejmenším stejně jako utrácivé vlády.

Nové statistiky například ukazují, že v Řecku je registrováno více luxusních vozů Porsche Cayenne než je počet plátců daně přiznávající příjem 50 tisíc eur a více. K tomuto závěru došla studie, kterou vedl profesor Herakles Polemarchakis, bývalý ekonomický poradce řeckého premiéra. Informoval o ní web britského deníku Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco automobilku vyrábějící tyto luxusní vozy může uvedená statistika těšit, německé daňové poplatníky by naopak mohla přimět k uzavření penězovodu směřujícího do země s poněkud uvolněnou fiskální morálkou. I přes všechny makroekonomické údaje o řeckém zadlužení si totiž mnoho Řeků stále žije na vysoké noze.

Porsche vede v zemědělském kraji

Pokud má skromné město Larisa, hlavní město zemědělského kraje Thesálie s 250 tisíci obyvateli, více vozů Porsche na hlavu než New York či Londýn, něco není v pořádku. Jak uvádí profesor Polemarchakis, Larisa vévodí celosvětovému seznamu měst s největším počtem aut Porsche Cayenne na obyvatele.

Tamní rozšíření vozů Cayenne je poněkud zvláštní, vezmeme-li v potaz, že zemědělství není v Řecku zrovna vzkvétajícím sektorem. "Zemědělské produkty tvořily v roce 2009 pouhých 3,2 procenta hrubého národního produktu (HNP) oproti 6,7 procentům v roce 2000 a transfery a subvence z Evropské unie zajišťují přibližně polovinu národního příjmu ze zemědělství," komentuje to Polemarchakis.

Spojení tak odlišných zemí jako je Řecko a Německo v rámci eurozóny vždy zavánělo problémem, nejen kvůli rozcházejícím se postojům k práci a placení daní.

Mrtví Řekové pobírají důchod

Zajímavé statistiky uvádí i Jason Manolopoulos, řecký manažer hedgeového fondu, ve své knize "Odporný dluh Řecka" (Greece's Odious Debt). Uvádí například, že 321 lidí starších sta let pobíralo důchod i po smrti. Pro daňové účely přiznalo vlastnictví bazénu v severní části Atén jen 324 domácností. Podle satelitních snímků jich je však v této oblasti 16 974.

Další konkrétní příklad uvedený v knize se týká jezera Kopais, které vyschlo před 53 lety, ale Řecko stále zaměstnává na plný úvazek 30 lidí, kteří se o jezero starají.

Manolopoulos také uvádí, jak Atény nakládaly s miliardami eur, které řecké vládě půjčovaly evropské banky. Většinou za ně nakupovaly zbraně od francouzských a německých firem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?