29. listopadu 2011 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí zemědělci udivují počtem svých vozů Porsche

Porsche Cayenne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche Cayenne | foto: Reprofoto

PRAHA Řecká vláda dělá vše proto, aby se udržela v eurozóně. Její masivní škrty se však s pochopením zhýčkaných obyvatel zrovna nesetkaly. Přitom právě "obyčejní" Řekové se se svými daňovými kouzly na zadlužení země podíleli přinejmenším stejně jako utrácivé vlády.

Nové statistiky například ukazují, že v Řecku je registrováno více luxusních vozů Porsche Cayenne než je počet plátců daně přiznávající příjem 50 tisíc eur a více. K tomuto závěru došla studie, kterou vedl profesor Herakles Polemarchakis, bývalý ekonomický poradce řeckého premiéra. Informoval o ní web britského deníku Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco automobilku vyrábějící tyto luxusní vozy může uvedená statistika těšit, německé daňové poplatníky by naopak mohla přimět k uzavření penězovodu směřujícího do země s poněkud uvolněnou fiskální morálkou. I přes všechny makroekonomické údaje o řeckém zadlužení si totiž mnoho Řeků stále žije na vysoké noze.

Porsche vede v zemědělském kraji

Pokud má skromné město Larisa, hlavní město zemědělského kraje Thesálie s 250 tisíci obyvateli, více vozů Porsche na hlavu než New York či Londýn, něco není v pořádku. Jak uvádí profesor Polemarchakis, Larisa vévodí celosvětovému seznamu měst s největším počtem aut Porsche Cayenne na obyvatele.

Tamní rozšíření vozů Cayenne je poněkud zvláštní, vezmeme-li v potaz, že zemědělství není v Řecku zrovna vzkvétajícím sektorem. "Zemědělské produkty tvořily v roce 2009 pouhých 3,2 procenta hrubého národního produktu (HNP) oproti 6,7 procentům v roce 2000 a transfery a subvence z Evropské unie zajišťují přibližně polovinu národního příjmu ze zemědělství," komentuje to Polemarchakis.

Spojení tak odlišných zemí jako je Řecko a Německo v rámci eurozóny vždy zavánělo problémem, nejen kvůli rozcházejícím se postojům k práci a placení daní.

Mrtví Řekové pobírají důchod

Zajímavé statistiky uvádí i Jason Manolopoulos, řecký manažer hedgeového fondu, ve své knize "Odporný dluh Řecka" (Greece's Odious Debt). Uvádí například, že 321 lidí starších sta let pobíralo důchod i po smrti. Pro daňové účely přiznalo vlastnictví bazénu v severní části Atén jen 324 domácností. Podle satelitních snímků jich je však v této oblasti 16 974.

Další konkrétní příklad uvedený v knize se týká jezera Kopais, které vyschlo před 53 lety, ale Řecko stále zaměstnává na plný úvazek 30 lidí, kteří se o jezero starají.

Manolopoulos také uvádí, jak Atény nakládaly s miliardami eur, které řecké vládě půjčovaly evropské banky. Většinou za ně nakupovaly zbraně od francouzských a německých firem.

apaAnežka Palková