Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řečtí zemědělci udivují počtem svých vozů Porsche

Porsche Cayenne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porsche Cayenne | foto: Reprofoto

PRAHA Řecká vláda dělá vše proto, aby se udržela v eurozóně. Její masivní škrty se však s pochopením zhýčkaných obyvatel zrovna nesetkaly. Přitom právě "obyčejní" Řekové se se svými daňovými kouzly na zadlužení země podíleli přinejmenším stejně jako utrácivé vlády.

Nové statistiky například ukazují, že v Řecku je registrováno více luxusních vozů Porsche Cayenne než je počet plátců daně přiznávající příjem 50 tisíc eur a více. K tomuto závěru došla studie, kterou vedl profesor Herakles Polemarchakis, bývalý ekonomický poradce řeckého premiéra. Informoval o ní web britského deníku Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco automobilku vyrábějící tyto luxusní vozy může uvedená statistika těšit, německé daňové poplatníky by naopak mohla přimět k uzavření penězovodu směřujícího do země s poněkud uvolněnou fiskální morálkou. I přes všechny makroekonomické údaje o řeckém zadlužení si totiž mnoho Řeků stále žije na vysoké noze.

Porsche vede v zemědělském kraji

Pokud má skromné město Larisa, hlavní město zemědělského kraje Thesálie s 250 tisíci obyvateli, více vozů Porsche na hlavu než New York či Londýn, něco není v pořádku. Jak uvádí profesor Polemarchakis, Larisa vévodí celosvětovému seznamu měst s největším počtem aut Porsche Cayenne na obyvatele.

Tamní rozšíření vozů Cayenne je poněkud zvláštní, vezmeme-li v potaz, že zemědělství není v Řecku zrovna vzkvétajícím sektorem. "Zemědělské produkty tvořily v roce 2009 pouhých 3,2 procenta hrubého národního produktu (HNP) oproti 6,7 procentům v roce 2000 a transfery a subvence z Evropské unie zajišťují přibližně polovinu národního příjmu ze zemědělství," komentuje to Polemarchakis.

Spojení tak odlišných zemí jako je Řecko a Německo v rámci eurozóny vždy zavánělo problémem, nejen kvůli rozcházejícím se postojům k práci a placení daní.

Mrtví Řekové pobírají důchod

Zajímavé statistiky uvádí i Jason Manolopoulos, řecký manažer hedgeového fondu, ve své knize "Odporný dluh Řecka" (Greece's Odious Debt). Uvádí například, že 321 lidí starších sta let pobíralo důchod i po smrti. Pro daňové účely přiznalo vlastnictví bazénu v severní části Atén jen 324 domácností. Podle satelitních snímků jich je však v této oblasti 16 974.

Další konkrétní příklad uvedený v knize se týká jezera Kopais, které vyschlo před 53 lety, ale Řecko stále zaměstnává na plný úvazek 30 lidí, kteří se o jezero starají.

Manolopoulos také uvádí, jak Atény nakládaly s miliardami eur, které řecké vládě půjčovaly evropské banky. Většinou za ně nakupovaly zbraně od francouzských a německých firem.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!