30. května 2014 17:38, aktualizováno  18:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ředitel České exportní banky rezignoval. Úkoly jsem splnil, řekl

Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Ředitel České exportní banky Jiří Klumpar rezignoval na svou funkci. Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEB představenstvo banky zvolilo dosavadního místopředsedu představenstva a náměstka generálního ředitele Karla Bureše. Banka to oznámila v tiskové zprávě.

Klumpara minulý týden vyzvali k rezignaci ministři průmyslu a financí. Banka má problematické pohledávky za zhruba 16 miliard.

  • ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy.
  • Ministerstvo financí v ČEB vykonává 41 procent akcionářských práv státu, ministerstvo průmyslu a obchodu 24 procent, ministerstvo zahraničí deset procent a ministerstvo zemědělství pět procent.
  • Zbylých 20 procent akcií drží EGAP, kterou ovládají stejná čtyři ministerstva.

Klumpar skončil po dohodě s dozorčí radou banky. "Považuji úkoly, které jsem si při nástupu do ČEB stanovil, z mého pohledu za splněné a dávám prostor svému nástupci, aby pokračoval v prosazování efektivních směrů rozvoje banky podle nejlepší bankovní praxe," uvedl Klumpar.

"Po Jiřím se budu snažit pokračovat ve vytyčeném trendu rozvíjení nových exportních obchodů, stejně tak jako v restrukturalizaci stávajícího uvěrového portfolia. Tuto pozici považuji jako profesionální i osobní výzvu," dodal nově zvolený ředitel ČEB Karel Bureš.

Překročil prý kompetence manažera

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden vyzval Klumpara k rezignaci. V rozhovoru pro tisk prý překročil své kompetence manažera, když navrhl vytvoření nové Konsolidační banky. S Mládkovým požadavkem souhlasil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládkovi vadí, že Klumpar navrhl vytvoření nové Konsolidační banky z části České exportní banky. Takovéto návrhy mu podle ministra vůbec nepřísluší a nemá je projednány s žádným akcionářem.

"Takto problém nestojí a po konzultaci s klíčovými kolegy ve vládě jsem zjistil, že nikdo z nich si vytvoření Konsolidační banky II nepřeje," dodal Mládek.

  • Klumpar byl předsedou představenstva a generálním ředitelem České exportní banky od prosince 2012.
  • ČEB byla předtím bez ředitele od 20. září, kdy rezignoval Tomáš Uvíra.
  • Klumpar je bývalý nucený správce Agrobanky a rovněž působil v České národní bance.
  • V polovině ledna zasahovala v ČEB a v Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) protikorupční policie. Vyžádala si materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011. Klumpar v březnu uvedl, že ČEB má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard korun bude velmi obtížně vymahatelných.
ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.