Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ředitel České exportní banky rezignoval. Úkoly jsem splnil, řekl

Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel České exportní banky (ČEB) Jiří Klumpar. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Ředitel České exportní banky Jiří Klumpar rezignoval na svou funkci. Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEB představenstvo banky zvolilo dosavadního místopředsedu představenstva a náměstka generálního ředitele Karla Bureše. Banka to oznámila v tiskové zprávě.

Klumpara minulý týden vyzvali k rezignaci ministři průmyslu a financí. Banka má problematické pohledávky za zhruba 16 miliard.

  • ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy.
  • Ministerstvo financí v ČEB vykonává 41 procent akcionářských práv státu, ministerstvo průmyslu a obchodu 24 procent, ministerstvo zahraničí deset procent a ministerstvo zemědělství pět procent.
  • Zbylých 20 procent akcií drží EGAP, kterou ovládají stejná čtyři ministerstva.

Klumpar skončil po dohodě s dozorčí radou banky. "Považuji úkoly, které jsem si při nástupu do ČEB stanovil, z mého pohledu za splněné a dávám prostor svému nástupci, aby pokračoval v prosazování efektivních směrů rozvoje banky podle nejlepší bankovní praxe," uvedl Klumpar.

"Po Jiřím se budu snažit pokračovat ve vytyčeném trendu rozvíjení nových exportních obchodů, stejně tak jako v restrukturalizaci stávajícího uvěrového portfolia. Tuto pozici považuji jako profesionální i osobní výzvu," dodal nově zvolený ředitel ČEB Karel Bureš.

Překročil prý kompetence manažera

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden vyzval Klumpara k rezignaci. V rozhovoru pro tisk prý překročil své kompetence manažera, když navrhl vytvoření nové Konsolidační banky. S Mládkovým požadavkem souhlasil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládkovi vadí, že Klumpar navrhl vytvoření nové Konsolidační banky z části České exportní banky. Takovéto návrhy mu podle ministra vůbec nepřísluší a nemá je projednány s žádným akcionářem.

"Takto problém nestojí a po konzultaci s klíčovými kolegy ve vládě jsem zjistil, že nikdo z nich si vytvoření Konsolidační banky II nepřeje," dodal Mládek.

  • Klumpar byl předsedou představenstva a generálním ředitelem České exportní banky od prosince 2012.
  • ČEB byla předtím bez ředitele od 20. září, kdy rezignoval Tomáš Uvíra.
  • Klumpar je bývalý nucený správce Agrobanky a rovněž působil v České národní bance.
  • V polovině ledna zasahovala v ČEB a v Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) protikorupční policie. Vyžádala si materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011. Klumpar v březnu uvedl, že ČEB má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard korun bude velmi obtížně vymahatelných.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...