16. června 2014 10:22, aktualizováno  10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ředitelství silnic dostalo půlmilionovou pokutu za zakázku bez tendru

Ilustrační foto - poškozená silnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - poškozená silnice. | foto: ČTK

BRNO Ředitelství silnic a dálnic dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže půlmilionovou pokutu. Bez otevřeného tendru zadalo zakázku na opravu silnice u Chotěbuzi na Karvinsku. Rozhodnutí je pravomocné.

Zakázka je z roku 2011. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nevypsalo otevřený tendr, ale jednalo pouze s omezeným počtem firem, které podaly tři nabídky. Zvolilo tzv. jednací řízení bez uveřejnění, což nyní Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kritizoval.

ČTĚTE TAKÉ:

"Z obecného hlediska je použití jednacího řízení bez uveřejnění vázáno na splnění omezujících podmínek, aby tohoto typu zadávacího řízení nebylo zneužíváno," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

ŘSD se bránilo tím, že šlo o naléhavý případ, kdy nebylo z časových důvodů možné vypsat otevřenou soutěž. Argumenty ŘSD ale antimonopolní úřad odmítl.

ŘSD hrozila pokuta až do výše téměř 4 milionů korun. ÚOHS ale vzal jako polehčující okolnost do úvahy fakt, že ŘSD oslovilo alespoň tři společnosti. Tendr za 76 milionů korun bez DPH vyhrálo sdružení firem Swietelsky stavební a Silnice.cz.

ÚOHS aktuálně našel chyby i v dalších zakázkách ŘSD. Zrušil výběr vítěze tendru na kontrolu kvality stavby R6 Lubenec - Bošov. ŘSD chybovalo i při nákupu soli na posyp komunikací na Karlovarsku. Neuveřejnilo předběžné oznámení o zakázce ve věstníku Evropské unie. To mohlo podle ÚOHS ovlinit počet firem, které se o zakázku ucházely.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!