27. října 2016 6:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Reklama na očekávanou hru slavné firmy se natáčela v Žatci. Viděly ji miliony lidí

Krátký film pro chystanou hru Dishonored 2 se natáčel v Žatci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krátký film pro chystanou hru Dishonored 2 se natáčel v Žatci. | foto: Reprofoto

PRAHA/ŽATEC Stojí za těmi nejpopulárnějšími značkami v tří áčkové produkci počítačových her. S jejich logem vyšel v květnu i čtvrtý díl legendární střílečky Doom a hry prodávají po milionech. Nyní se ukázalo, že americká firma Bethesda Softworks upřela svůj zrak i na Žatec. České město totiž trochu nečekaně posloužilo jako kulisy pro propagační film na chystaný titul Dishonored 2.

Za pár dní vidělo ani ne dvouminutový film propagující chystanou hru Dishonored 2 několik milionů lidí po celém světě. Na tom by nebylo nic zvláštního, distributor Bethesda Softworks, který za titulem stojí, patří mezi největší firmy obřího videoherního průmyslu – ten už v tržbách přerostl i továrnu na sny Hollywood. Krátký snímek, sloužící v propagaci ve světě, se ale natáčel v Žatci a produkci zajišťovala pražská firma Scout Boy.

„Podepsali jsme protokol, že o tom musíme mlčet. Zatím je to v embargu,“ sdělil serveru Lidovky.cz jednatel společnosti Pavel Kováč. Starostka Žatce byla ale o „tajemném“ natáčení, které v červenci uzavřelo několik ulic ve městě, otevřenější. „Město díky natáčení této reklamy utržilo 240 tisíc,“ tvrdí Zdeňka Hamousová. I když se jméno města ve filmu neobjevuje, je to podle ni dobrá reklama.

Podle informací české mutace herního magazínu Eurogamer navíc hlavní ženskou roli v klipu ztvárnila herečka a moderátorka Iva Frühlingová a pod maskou postavy Corva se objevil Bořek Slezáček.

První díl hry Dishonored vyšel v roce 2012 a získal vřelé ohlasy od hráčů i kritiků. O rok později server gamnesia.com uvedl, že se ho prodalo přes dva a půl milionu kopií. Z titulu se tak stala jedna z nejúspěšnějších značek v portfoliu distributora Bethesda Softworks. Druhý díl má vyjít už letos 11. listopadu.

Krátký film pro chystanou hru Dishonored 2 se natáčel v Žatci.
Krátký film pro chystanou hru Dishonored 2 se natáčel v Žatci.

Hra se vyznačuje originálním steampunkovým designem světa a klade kromě akce i důraz na tiché se plížení kolem nepřátel. Dishonored také vyšel kromě PC také pro herní konzole. Stejně tak i druhý díl bude multiplatformní.

Očekávaný zájem

Zájem filmařů o Žatec podle Hamousové není překvapením. „Jen za letošní rok jsme dostali od filmařů zhruba 890 tisíc korun. Loni to bylo dokonce milion a půl. Může za to zřejmě dobrá zkušenost filmařů. Snažíme se jim totiž vytvářet dobré podmínky a reagovat rychle na jejich požadavky,“ míní starostka.

Krátký film pro chystanou hru Dishonored 2 se natáčel v Žatci.
Krátký film pro chystanou hru Dishonored 2 se natáčel v Žatci.

Kvůli filmování se totiž musí často přeparkovat auta, uzavřít ulice, odstranit značky a zajistit asistenci od strážníků. Kolikrát přípravy na manévry pro filmaře netrvají ani pár dní. O uzavírkách kolem natáčení už v červenci informoval Žatecký Deník.

„Od 80. let se tu natáčelo asi 30 filmů. Filmařům tedy dlouhodobě Žatec asi vyhovuje,“ připomíná Hamousová. Město posloužilo jako kulisy například pro Starce na chmelu či Holky z porcelánu. Kromě tuzemských filmů se ale objevilo i ve filmech zahraniční produkce. Ve městě se natáčeli Bídníci (1997), Oliver Twist (1999), Edith Piaf (2008) či Hořící keř (2013).

Nejen Žatec měl svou „hvězdnou“ chvíli v herním průmyslu. Server Lidovky.cz zpracoval text o vysokorozpočtových hrách, u nichž posloužila Praha jako kulisy.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky