28. listopadu 2018 10:18, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řetězci IKEA klesl roční zisk o 26 procent, investoval do nových obchodů

Logo společnosti IKEA v indickém Hajdarábádu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti IKEA v indickém Hajdarábádu. | foto: Reuters

Stockholm Provozní zisk švédského nábytkářského řetězce IKEA se v uplynulém finančním roce 2017/18 (do konce srpna) snížil o 26 procent na 2,25 miliardy eur (58,3 miliardy Kč). Oznámila to společnost a za příčinu propadu označila vyšší investice, k nimž přistoupila v reakci na změnu nákupních zvyklostí spotřebitelů.

Světová nábytkářská jednička, jejíž jméno je spjaté se samoobslužnými obchody na okraji měst, se nyní nachází uprostřed transformace svého obchodního modelu. Investuje do elektronického obchodu, služeb a dostupnějších obchodů v městských centrech. Jeden z nich otevřela v září i na pražském Václavském náměstí, další ve Stockholmu, Londýně a Madridu. V příštím roce přijde na řadu Paříž a v roce 2020 Tokio.

IKEA oznámila, že během roku investovala celkem 2,8 miliardy eur do obchodů, distribučních a zákaznických sítí, nákupních center, jakož i do obnovitelné energie a lesnictví.

„Ve finančním roce 2017/18 jsme provedli několik prvních strukturálních změn naší činnosti a v transformaci našeho podnikání budeme pokračovat v následujících třech letech. Podnikatelská transformace a s tím související investice ovlivní naši nákladovou strukturu a hospodářský výsledek,“ uvádí se v prohlášení firmy.

Velkou část investic pohltila výstavba 14 distribučních center pro online obchod, v nynějším finančním roce jich firma hodlá otevřít dalších 20. IKEA také rozvíjí dodávkové a montážní služby, protože zákazníci dnes už nejsou příliš nakloněni systému „udělej si sám“.

Finanční ředitel společnosti Juvencio Maeztu v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že IKEA svým zákazníkům nezvýšila ceny, aby vyšší náklady kompenzovala, a ani to nemá v úmyslu.

V říjnu IKEA oznámila, že maloobchodní tržby se za finanční rok zvýšily o pět procent, přičemž u internetových prodejů zaznamenala téměř 50procentní nárůst. Dnes firma uvedla, že celkové tržby, které zahrnují také výnosy z pronájmu v obchodních centrech, vzrostly o dvě procenta na 37,1 miliardy eur.

Obchody IKEA vlastní 11 franšízantů. Největší z nich je IKEA Group, který provozuje 367 poboček ve 30 zemích, napsala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!