19. září 2012 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rok po krachu Sazky čeká loterijní trh znovu růst

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Rok po vyhlášení výběrového řízení na zkrachovalou Sazku čeká letos tuzemský trh číselných loterií pravděpodobně znovu růst. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi loterijními firmami.

Loni se přitom kvůli peripetiím kolem Sazky propadl o 42 procent, lidé do číselných loterií vložili čtyři miliardy korun. "V letošním roce by podle našeho odhadu celý loterijní trh v Česku mohl vzrůst na více než šest miliard korun. Primárním důvodem k obratu je obnovení důvěry sázejících, kteří se k loteriím vracejí," řekl mluvčí společnosti Fortuna Petr Šrain. Tento trend může pokračovat i v roce 2013, kdy se podle něj může trh dostat na hodnoty před pádem Sazky.

Sazka je stále na špičce loterijního trhu

Na špici českého loterijního trhu se drží stále Sazka sázková kancelář, která převzala loni v listopadu loterijní byznys zkrachovalé Sazky. "Od začátku letošního roku si Sazka v oblasti číselných loterií udržuje více než 90procentní tržní podíl, aktuálně je to u loterií téměř 95 procent," uvedl mluvčí společnosti Václav Jalovecký.

ČTĚTE TAKÉ:

Do segmentu číselných loterií loni vstoupila také konkurenční Fortuna. Firma ale v této části trhu za letošní první pololetí prodělala kvůli investicím a daním tři miliony eur, tedy asi 75 milionů korun. Fortuna proto nyní řeší, jak s loterií dál naloží, zbavit se jí prý ale nechce.

Jen okrajovou částí byznysu jsou číselné loterie i pro Tipsport, který s Fortunou dominuje tuzemskému trhu kurzových sázek. Jinak na tom se svou loterií není ani společnost Chance, jejíž převzetí Tisport připravuje.

Sazka loni skončila v insolvenci

Sazka se loni dostala kvůli vysokým dluhům do insolvence a následně do konkurzu. Její loterijní byznys pak v listopadu 2011 získaly skupiny PPF a KKCG, které nyní napůl vlastní Sazku sázkovou kancelář.

Server Česká pozice nedávno napsal, že obě firmy zahájily soupeření o to, kdo Sazku plně ovládne. "PPF nekomentuje spekulace na trhu, a to se vztahuje i na otázky spojené s vlastnictvím společnosti Sazka sázková kancelář a.s., kde je Skupina PPF vlastníkem 50procentního podílu," řekl dnes k tomu mluvčí PPF Radek Stavěl.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.