14. ledna 2013 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ropy jsme do moře vylili méně, hájí se BP a žádá menší pokutu

Hořící vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící vrt Deepwater Horizon v Mexickém zálivu |

NEW ORLEANS/LONDÝN Britská těžební společnost BP požádala soud v New Orleans, aby pro účely výpočtu pokuty za znečištění Mexického zálivu vzal v úvahu menší objem ropy, která se tehdy vylila do moře. Těžaři tvrdí, že americké úřady samy uznaly, že z moře se podařilo během záchranných prací odčerpat zhruba 833 000 barelů ropy.

Podle současných odhadů po havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010 uniklo do moře z poškozeného vrtu Macondo zhruba 4,9 milionu barelů ropy. BP tvrdí, že je to velmi nadnesený odhad, a proto žádá soud, aby odečetl alespoň těch 833 000 barelů. To je zhruba 17 procent.

Havárie si tehdy vyžádala život 11 lidí, kteří na plošině pracovali. Z poškozeného vrtu pak ropa unikala skoro tři měsíce, než se podařilo její únik zastavit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro BP je to v tomto případu první krok," sdělil mluvčí BP Scott Dean, jehož citovala agentura Reuters. Soudní přelíčení má v této věci začít 25. února.

Pokuta, která bude BP vyměřena za znečištění Mexického zálivu, se bude odvíjet hlavně od amerického zákona o ochraně vod. Ten výši pokuty počítá podle toho, kolik ropy skutečně vstoupí do životního prostředí a způsobí v něm škody.

BP tvrdí, že soudy podle dosavadní praxe zřídka udělují maximální pokutu 1100 dolarů za každý rozlitý barel ropy. Firma se opírá o jiný soudní spor, v němž Spojené státy podaly žalobu na jinou těžební společnost Citgo Petroleum. Soud tehdy pokutu stanovil na 111 dolarů za každý barel.

Lidovky.cz, ČTK