1. prosince 2014 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rubl spadl mezi nejslabší měny, od počátku roku už ztratil 40 procent

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruský rubl v pondělí pokračoval v prudkém poklesu na nová rekordní minima a odpoledne už ztrácel na americký dolar asi šest procent. Ruskou měnu nadále sráží propad světových cen ropy a jej zasáhly i další nepříznivé údaje z Číny. Kurz rublu klesl vůči dolaru o 5,9 procenta na 53,56 RUB/USD.

Rubl po stabilizaci v polovině listopadu obnovil propad minulý čtvrtek, kdy reagoval na rozhodnutí ropného kartelu OPEC nezasáhnout proti poklesu cen ropy. Ropa od té doby prudce klesá, což stahuje dolů i ruskou měnu. Rubl od počátku roku ztrácí téměř 40 procent a je letos jednou z nejslabších měn světa.

Světové ceny ropy se dnes ráno v Asii propadly na minima za více než pět let. Výnosy z prodeje ropy a plynu tvoří asi dvě třetiny ruského vývozu, a ruskému rozpočtu tak hrozí výrazný výpadek příjmů. Vedle propadu cen ropy podkopává rubl i oslabování ruské ekonomiky a rostoucí dopad západních sankcí proti Rusku.

K TÉMATU:

Zpomalující Čína

Rubl ale zasáhly také údaje, podle nichž aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu zpomalila na nejnižší tempo za osm měsíců. Čína se v poslední době stává předním trhem pro ruské suroviny.

Ruská centrální banka přestala 10. listopadu stanovovat pro kurz rublu fluktuační pásmo a nechala jej volnému pohybu, což kurz měny dočasně ustálilo. Banka ale dala najevo, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na trhu intervenovat.

„Hlavní otázkou pro aktéry na ruském trhu je nyní to, jak rychle centrální banka zasáhne do toho, co se děje,“ řekl agentuře Reuters Gleb Zadoja z moskevské investiční skupiny Profit. Centrální banka od uvolnění kurzu zatím na trhu neintervenovala.

Rubl s sebou stahuje i hlavní ruský akciový index RTS.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!