Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rusové opouštějí Karlovy Vary. Zůstávají po nich desítky domů, prodat je se nedaří

Ekonomika

  6:00aktualizováno  11:44
Karlovy Vary - Rusové se stahují z Karlových Varů. Vede je k tomu řada důvodů, ať už finančních, či politických. A zůstává po nich množství nemovitostí, včetně těch na dobrých adresách v centru města. Jenže jsou k mání za horentní sumy, a tak se často hromadí jako neprodejné ležáky.

Výhled na Karlovy Vary z hotelu Thermal. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Například jeden z ruských podnikatelů si pořídil zhruba před deseti lety od magistrátu dům, za nějž zaplatil kolem 60 milionů korun. I když se v něm neusadil natrvalo, kompletně ho opravil.

Nyní je objekt na prodej za 200 milionů. Kupce ale dosud vyhlíží marně. „Ti rozumnější si nechají situaci vysvětlit a cenu sníží, ale je jich bohužel málo,“ říká Petra Baboučková, oblastní manažerka společnosti M&M Reality pro Karlovarský kraj.

Sovětská verze dějepisu? Ať dá tajná policie od výuky ruce pryč, volá Klaus před ‚grilováním‘ ministra

Statistiky však mohou být zkreslené, protože někteří majitelé jsou přesvědčeni, že předraženou nemovitost se jim podaří lépe zpeněžit, pokud ji nabídnout více realitním kancelářím. „Některé byty nabízí už i pět kanceláří najednou,“ tvrdí Marcel Bajgar, vedoucí karlovarské pobočky společnosti M&M Reality.

Na portálu Sreality.cz je v současnosti k mání přes sedm set karlovarských bytů a více než 130 domů, přičemž některé nemovitosti se mohou objevit u více realitek. Makléři přitom odhadují, že až polovina z nabídky má ruské vlastníky.

Plachty a cedule s nápisem Byty na prodej se objevily na mnoha karlovarských domech.

Většina Rusů s cenou dolů jít nechce. „Typickým příkladem předražených nemovitostí jsou zrekonstruované byty ve starší zástavbě lázeňské zóny a přilehlém okolí s rozlohou přes 90 metrů čtverečních, které jejich majitelé nabízejí k prodeji za sedm až šestnáct milionů korun,“ říká Bajgar.

Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že v Karlových Varech počet Rusů s trvalým či přechodným povolením k pobytu ubývá. Ke konci loňského roku tam žilo 1654 Rusů, před pěti lety jich bylo o 240 více.

Klesnou letos ceny?

„Odhadujeme, že z celkového počtu obyvatel našeho města je zhruba deset procent cizinců s dlouhodobým pobytem, přičemž Rusové mohu tvořit tak tři procenta,“ říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

V celém Česku ale počet Rusů s povolením k pobytu naopak roste. „V posledních letech se však zájem rusky hovořících investorů prakticky omezil jen na Prahu, případně Brno,“ upozorňuje Petra Baboučková z M&M Reality.

Očekává se, že letos začnou ceny domů a bytů klesat. „V nabídce zůstanou neprodejné nemovitosti, které neodpovídají požadavkům kupujících a jejichž majitelé se nebudou chtít smířit s nižší cenou, než byla jejich původní představa. Ta však neodpovídá aktuální situaci na trhu,“ prohlásil Bajgar.

Proč nyní Rusové Vary opouštějí a zbavují se svých nemovitostí? Jedni tvrdí, že je jim prostě město malé a už je nebaví.

Jiní zmiňují, že české lázně – a nejde jen o Karlovy Vary, ale třeba i o Mariánské Lázně – nedokázaly ruské klientele nabídnout skutečně luxusní a nadstandardní služby. Do dění však promlouvá i politika.

„Myslím, že v souvislosti s evropskými sankcemi vůči Rusku adalším děním po krymské a ukrajinské krizi mnozí vlastníci zjistili, že peníze investované v Karlových Varech jim nenesou přílišný užitek, mimo jiné nepředstavují zaručenou návratnost investice či nejsou snadno prodejné,“ uvádí Kopál. A ranou byl pro ruské investory i propad rublu.

Pokles ruských obyvatel Karlových Varů.

Alexandr Mizjuk, majitel realitní kanceláře Glorion, která patří mezi největší v Karlových Varech, vidí největší problém v ruské propagandě. „Ruští politici se snaží, aby se lidé odvrátili od Evropy. Putin chce, aby se Rusové vrátili ze zahraničí domů a peníze investovali v Rusku,“ tvrdí.

Dříve prý lidé jezdili do Varů, bavili se, mluvili otevřeně. „Teď mluví potichu, zbavují se majetku, protože mají v Rusku problémy,“ dodává Mizjuk.

Existuje ještě jeden důvod, proč Rusové již nejsou tak aktivními investory jako dřív. „V Rusku zkrachovalo několik bank a lidé z obavy ukládali peníze doma. V Evropě se ale zpřísnily podmínky a není lehké tyto peníze v hotovosti zde investovat,“ usoudil Mizjuk.

Přijel Brežněv i Andropov

Podle odhadů mohlo Rusům patřit v centru Karlových Varů až osmdesát procent nemovitostí. Mnoha karlovarským občanům to bylo trnem v oku, kvůli Rusům prý bylo ve městě draho. Ale najdou se i dobré stránky.

„Rusové opravili spoustu domů, dali jim nový život. To si nikam s sebou neodnesou, to ve Varech zůstane,“ je přesvědčen Mizjuk.

Důvodů, proč si Rusové Vary vlastně oblíbili, je více. „Na zdejším trhu se dobře orientují a zároveň už se pro ně jedná o investici v Evropské unii,“ říká Petra Baboučková. Výhodou je také nízká jazyková bariéra, což platí obecně o celém Česku.

Přitažlivost Karlových Varů je dána i historicky. Pobýval tu ruský car Petr Veliký či ruský spisovatel Alexej Tolstoj. Do lázeňského města přijížděli i sovětští prominenti, a to včetně Leonida Iljiče Brežněva či Jurije Vladimiroviče Andropova.

Když se Sovětský svaz na počátku 90. let rozpadl, Rusové dále jezdili na místa, která znali a která byla populární, tedy i do Varů. „Lázně měly dobré jméno. Návštěvníkům z Ruska pomáhala léčivá voda, líbilo se jim tady, měli tu klid, bylo jim tu fajn,“ řekl Mizjuk.

Část Rusů si chtěla své léčebné pobyty prodloužit a začala se porozhlížet po nějaké nemovitosti. Nechtěli do Varů přesídlit natrvalo, jezdili tam párkrát do roka. „Investovali nejen v Karlových Varech, ale nakupovali nemovitosti i ve Španělsku, v Bulharsku či v Černé Hoře,“ upřesňuje Mizjuk. „Z investic v Rusku měli obavy, protože nevěděli, jak se bude dařit ekonomice.“

Rusové začali ve velkém nakupovat nemovitosti v Karlových Varech již roky před vypuknutím finanční krize v roce 2008. „Koupěschopnost ruských investorů byla obrovská,“ říká Kopál.

Pořizovali si hotové domy i objekty ve výstavbě. Největším lákadlem ale byly nemovitosti v samém centru města. Jenže nabídka byla mnohem slabší než poptávka a Rusové byli ochotni platit mnohdy horentní sumy. „Metr čtverečný stál i 6000 eur. To byl nesmysl. Obchody byly postaveny na emocích,“ uzavřel Mizjuk.