20. prosince 2014 19:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové skupují nábytek ve velkém. IKEA musela zavřít, aby zvedla ceny

IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA | foto: caelusgreenroom.com

MOSKVA Švédský prodejce nábytku IKEA v sobotu obnovil prodej kuchyňského nábytku a elektrospotřebičů ve svých prodejnách v Rusku. Firma prodej tohoto zboží ve čtvrtek pozastavila, protože nebyla schopna vyhovět náporu ruských zákazníků.

Nákupy zboží dlouhodobé spotřeby z dovozu se lidé chtěli chránit před prohlubujícím se propadem hodnoty rublu a budoucím prudkým zdražením.

PSALI JSME:

„Prodej kuchyňského nábytku a elektrospotřebičů se dnes obnovil ve všech ruských prodejnách IKEA. Ceny na webové stránce se nyní aktualizují, takže se mohou lišit od cen v prodejnách,“ uvedla IKEA na svém webu. Firma už v minulých dnech sdělila, že kvůli prudkému poklesu rublu začíná zvyšovat ceny.

Auta, šperky, nábytek. Rusové kupují vše, co zatím zdražilo

Rusové se tento týden pod tlakem eskalujícího pádu rublu vrhli na nákupy nábytku, aut a dalšího nákladného zboží, které ještě prodejci nestačili zdražit. Rubl od počátku roku ztratil vůči dolaru přes 40 procent pod tlakem západních sankcí vůči Rusku, propadu cen ropy a všeobecného odlivu investorů od ruských aktiv.

Během týdne některé zahraniční automobilky pozastavily na ruském trhu prodej svých vozů. Výrobce elektroniky Apple v úterý oznámil, že kvůli extrémním výkyvům směnného kurzu rublu zastavil v Rusku internetový prodej.

Lidovky.cz, ČTK