19. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Favoriti investorů. Jaké země z fotbalového mistrovství lákají nejvíc?

Mistrovství světa ve fotbale se koná v Brazílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistrovství světa ve fotbale se koná v Brazílii. | foto: FIFA.com

PRAHA Fotbalový šampionát je v plném proudu, 32 zemí se již druhý týden pere o titul mistrů světa. Favorizované týmy hledáme v Jižní Americe nebo západní Evropě, odhlédněme ale na chvíli od fotbalu a ptejme se, které země jsou favority pro investory. Server Independent oslovil investiční odborníky, aby zhodnotili, které regiony nabízejí nejvíc a kterým je radno se vyhnout.

Rozložení sil na fotbalové mapě je z dlouhodobého hlediska poměrně jasné a i přes dosavadní nevýrazné výsledky z mistrovství zůstávají favority na titul Brazilci, Argentinci či Španělé. Z hlediska budoucnosti investic do různých světových regionů však došli finanční poradci a ekonomičtí komentátoři oslovení serverem Independent k překvapivým závěrům.

Afrika
Za nejslibnější světadíl totiž považují Afriku. Žádný fotbalový tým sice nikdy na šampionátu medaili nezískal, Afrika však v očích investorů překonala mnoho vnějších i vnitřních problémů a v poslední době vykazuje slibný ekonomický růst, uvádí výroční zpráva organizace African Economic Outlook (AEO).

"Zahraniční investice v Africe na konci roku 2014 dosáhnou 80 miliard dolarů. Chudoba klesá a stoupá naopak vzdělanost a úroveň zdravotnictví,“ stojí ve zprávě.

ČTĚTE VÍCE

Tyto údaje spolu s obrovskými možnostmi rozvoje hovoří ve prospěch regionu a ekonomické vyhlídky jsou podle zprávy stejně dobré jako na jiných nově vznikajících trzích. „V neprospěch Afriky hovoří prozatimní nestálost a nevypočítatelnost,“ uzavírá zpráva AEO, „a tak se zde zatím ve větší míře uplatňují převážně zkušenější investoři.“

Justin Modray, zakladatel poradenské společnosti Candid Financial Advice, však nadšení tlumí. "Ohledně investování v Africe zůstávám obezřetný, a to hlavně kvůli vedení podniků. Kontroly investic jsou pro mě příliš laxní,“ dodává Modray.

Asie
Ani Asie nepatří mezi fotbalové giganty, i když Japonsko či Korea na minulých šampionátech zaujaly, druhá jmenovaná země dokonce v roce 2002 dosáhla na čtvrté místo. Asie však zůstává tahounem světové výroby s rozvíjejícícm se sektorem finančních služeb, který roste rychle díky zvyšujícímu se bohatství. Avšak po cestě čeká Asii ještě mnoho překážek. „Zejména politická nestabilita některých regionů indikuje budoucí problémy,“ říká Justin Modray.

„Například Japonsko se dostává z útlumu, ale pokud chce obnovit svou zašlou slávu, čeká ho ještě dlouhý boj,“ dodává. „Burza si vloni vedla dobře, ale od té doby je zklamáním,“ přisazuje si Andrew Merricks, ředitel společnosti Skerrit Consultants. „Většina lidí v Japonsku investuje v nepravý čas,“ dodává.

Stabilní asijské fondy nebo fondy nově vznikajících trhů se zdají jako nejrozumnější volba k investování. Jsou zde například speciální japonské fondy, ale podle odborníků oslovených serverem Independent by měly být pouze malou částí běžného investorského portfolia.

"Je rozumné mít v portfoliu investice v Asii, tedy za předpokladu, že se nebojíte trochu riskovat,“ říká Justin Modray.

Evropa
Nejúspěšnější světadíl co se titulů z fotbalového MS týče. Deset titulů z celkových devatenácti putovalo do Evropy, Itálie brala čtyři, Německo tři, Francie, Anglie a Španělsko po jednom. Kdyby jen byly tak úctyhodné ekonomické vyhlídky! Podle serveru Independent se však i v Evropě situace zlepšuje.

Sídlí zde mnoho světových finančních gigantů, kteří vykazují slušný profit a ve svých rozvahách operují s velkým obnosem peněz, což investorům vlévá do žil optimismus.

Evropská centrální banka prohlásila, že učiní vše potřebné pro to, aby podpořila evropské ekonomiky, ale bylo by pošetilé tvrdit, že se podaří vyřešit všechny problémy.

Evropská centrální banka.

Evropská centrální banka

„Zatímco některé evropské ekonomiky rostou a i Španělsko, Itálie, Portugalsko a Irsko prokazují známky zlepšení, jsou zde stále aktuální rizika jako vysoká nezaměstnanost, zpomalený ekonomický růst a riziko deflace,“ varuje Patrick Connolly z poradenské společnosti Chase de Vere.

Podle Morningstar, webu zaměřeného na investice, všechny evropské investiční sektory (Evropa bez Británie, Evropa s Británií, atd,) oproti loňsku zdvojnásobily svá čísla. Podle Connolyho stojí za pozornost zejména fondy JPM Europe Dynamic, Threadneedle European Select a Henderson European Growth.

„Je zřejmé, že zklidnění eurozóny je ještě v nedohlednu, ale mnohé problémy již byly odstraněny a evropské akcie si zaslouží hrát velkou roli ve většině investičních portfolií,“ uzavírá Connoly.

Severní Amerika a Karibská oblast
Spojené státy americké skončily třetí na mistrovství světa ve fotbale v roce 1930, což nadále zůstává nejlepším výsledkem týmu mimo Evropu a Jižní Ameriku.

„Fotbalisté si v mnoha soutěžích vedou lépe, než se předpokládalo, a podobně je to i s investováním,“ říká David Burren z Warwick Butchart Associates. „Očekávám, že růst bude větší, než se všeobecně odhaduje, výhodou je energetika a návrat americké výroby, dodává Burren.

Mark Dampier, vedoucí výzkumu v Hargreaves Lansdown, vybral například Legg Mason US Smaller Companies mezi 150 nejvíce doporučených fondů. „Na investiční sektory IMA North America nebo IMA North American Smaller Companies je spoleh. Za uplynulý rok průměrný fond v těchto oblastech vzrostl o 9,96 procenta, respektive 12,61 procenta. Spojené státy jsou stále silným místem k investování,“ dodává David Burren.

Latinská Amerika
Možná jde o fotbalově nejsilnější část světa, Brazílie, Uruguay a Argentina jsou opravdovými velmocemi sportu s kulatým míčem, ale z investičního hlediska je oblast stále spíše rozvojová a pozorovatelé ji běžně označují za „nepředvídatelnou“.

„Investovat v Jižní Americe většinou znamená investovat do Brazílie nebo Mexika, zdaleka nejdominantnějších zemí v regionu,“ soudí Darius McDermott, ředitel Chelsea Financial Services. Ještě je tu Chile a Peru, ale tyto země se zatím objevují pouze na okraji zájmu, vyplývá z analýzy serveru Independent.

Do hodnocení Brazílie v uplynulém období se negativně promítají občanské nepokoje a země zůstává nestálá, což má vliv i na místní akciový trh, který je v historickém kontextu relativně levný.

"Jižní Amerika pro investory určitě stojí za zvážení, ale všechny rozvíjející se trhy mohou být nestálé. Až opadne neklid, Brazílie bude mít vynikající léto, nemluvě o tom, že po mistrovství světa ve fotbale jsou tu stále ještě olympijské hry v roce 2016," uzavírá analýzu serveru Independent Darius McDermott.

okaOndřej Kopřiva, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.