5. září 2014 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sankce proti Rusku budou stát české exportéry 19 miliard

Česko-ruské obchodní vztahy (grafika). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko-ruské obchodní vztahy (grafika). | foto: Lidové noviny

PRAHA Dopad evropských sankcí vůči Rusku, odvetných opatření Moskvy a následného ochlazení hospodářských vztahů připraví české exportéry o zakázky za desítky miliard korun na ruském trhu. To je podstatně více, než zatím mnozí očekávali. Podle odhadu státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) dosáhne výpadek pouze v pojištěném vývozu během příštího roku až 19 miliard korun.

„Tento odhad se týká období jednoho roku od letošního září,“ řekla pro LN mluvčí EGAP Hana Hikelová. Jde o objem obchodů, které nebude možné navzdory očekáváním vzhledem k „sankční válce“ a celkovému napětí mezi EU a Ruskem uskutečnit.

EGAP už od letošního února zaznamenal také výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deseti miliard korun. Exportéry v tomto případě odrazuje celkové politické napětí a vojenský konflikt na východě země.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vyplývá z vládního materiálu, který kabinet Bohuslava Sobotky ve čtvrtek předložil jako podklad na jednání Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny, přímý dopad evropských sankcí se může týkat zvláště českého vývozu zboží takzvaného dvojího užití – tedy zařízení či surovin, které lze využít ve vojenském i civilním průmyslu.

Pokud by tento export nezasáhly sankce, objem vývozu v této oblasti by mohl za letošní rok dosáhnout 2,7 miliardy korun. Jde o obráběcí stroje, filtrační zařízení a také uran, který do Ruska putuje k přepracování a následně se do Česka vrací ve formě paliva pro obě tuzemské jaderné elektrárny v Temelíně a Dukovanech.

Celý článek si můžete dočíst v pátečních Lidových novinách.

Jan Žižka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!