6. února 2018 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sedačka vedle vlastního dítěte za příplatek? Britové chtějí prošetřit chování aerolinek

Prostor pro cestující v letadle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostor pro cestující v letadle. | foto: Shutterstock

LONDÝN / PRAHA Britský Úřad pro civilní letectví (Civil Aviation Authority, CAA) chce vyšetřit způsob, jakým aerolinky usazují pasažéry v letadlech. K šetření je vede podezření, že letecké společnosti cestující záměrně rozdělují a nutí je tak si za sedadla vedle sebe připlatit, uvedla o víkendu BBC.

Na výzkumu CAA se zatím podílelo přes 4000 pasažérů, kteří během loňského roku cestovali s deseti leteckými společnostmi. Polovině respondentů prý bylo řečeno, že za usazení vedle sebe si musí připlatit, protože jinak jim místa vybere počítač. 

Šest z deseti lidí vypovědělo, že extra příplatek raději zaplatilo ze strachu, že je aerolinky rozdělí. Na ty, kteří si nepřiplatili, pak čekalo nemilé překvapení. 

Například Natalie Williamsová loni letěla se svými dětmi z Portugalska. V letadle je ale rozdělili. „Což znamenalo, že dvouleté a pětileté dítě měly cestovat úplně samy,“ řekla serveru BBC. 

Personál jí prý nebyl schopen pomoci, musela proto přesvědčit ostatní pasažéry, zda by se pro cestu letadlem nerozdělili. Williamsová pak aerolinku TAP Air Portugal kontaktovala, její stížnost ale skončila bez odpovědi.

Podle Andrewa Hainese, výkonného ředitele CAA, je systém usazování pasažérů v letadlech matoucí. „Zjistíme, zda společnosti proaktivně cestující rozdělují, i když by ve skutečnosti mohli sedět vedle sebe. Nebudeme váhat přijmout veškerá opatření, pokud by se po průzkumu ukázala jako nezbytná.“