9. prosince 2017 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf americké NFL dostal smlouvu na miliardu ročně. Bere víc než šéfka IBM

Šéf NFL Roger Goodell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf NFL Roger Goodell | foto: Reuters

PRAHA Šéf nejvyšší ligy amerického fotbalu (NFL) Roger Goodell se řadí mezi nejlépe placené šéfy v USA. Osmapadesátiletý manažer podepsal smlouvu na pět let, která mu vynese až 200 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy korun). Goodell se tak drží mezi nejlépe placenými šéfy amerických firem.

S příjmem kolem 40 milionů dolarů ročně se šéf fotbalové soutěže drží daleko nad průměr platů šéfů firem z indexu S&P 500, který sdružuje nejhodnotnější společnosti na americké burze. Ten byl v roce 2016  „jen“ 13,1 milionu dolarů (285 milionů korun).

Pouze deset generálních ředitelů v roce 2016 podle Forbesu vydělávalo více než kolik bude brát Goodell. Méně mají například ředitelé Pepsi, Walmartu, IBM či Hewlett Packard Enterprise.

Například šéfka zmíněného IBM Ginni Rometty má přitom pod sebou firmu s hodnotou 177 miliard dolarů a ročními tržbami 78 miliard. NFL také není žádný trpaslík, ale roční příjmy ligy dosáhly pouze na 14 miliard dolarů a hodnota 32 klubů se pohybuje kolem 81 miliard.

Roger Goodell začal na pozici „komisaře“ ligy působit v roce 2006. Za prvních deset let ve funkci si vydělal 212,5 milionu dolarů. Plat za další dva roky nebyl zveřejněn, ale dá se očekávat, že po uplynutí nového kontraktu v roce 2023 se jeho celkové příjmy v čele NFL budou pohybovat kolem půl miliardy dolarů.

Manažer je přitom podle Forbesu poměrně kontroverzní figurou. Hráči na něj například útočí kvůli zdánlivě svévolným trestům a obavám o bezpečnost, fanouškům zase vadí jeho plat a řada dalších kauz.

Majitelé NFL ale dobře vědí, proč Goodellovi takové peníze platí. Když v roce 2006 nastupoval, hodnota ligy byla 898 milionů dolarů. Díky kontraktům s televizemi a lepším pracovním dohodám vyrostla hodnota soutěže na 2,5 miliardy dolarů. Tržby stouply na 14 miliard dolarů, zisk se pohybuje kolem sta milionů.

kopMichal Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!