30. září 2009 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf ČNB Tůma je mezi nejlepšími sedmi centrálními bankéři světa

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér ČNB Zdeněk Tůma | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Časopis Global Finance zařadil guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za uplynulý rok. ČNB to dnes oznámila v tiskové zprávě. Tůma podle měsíčníku reagoval na hrozící zpomalení ekonomiky a v srpnu 2008 začal snižovat úrokové sazby.

Sedm nejlépe hodnocených bankéřů světa

Zdeněk Tůma (ČR)
Jean-Claude Trichet (Evropská centrální banka)
Glenn Stevens (Austrálie)
Zeti Akhtar Aziz (Malajsie)
I Song-tche (Jižní Korea)
Faj-nan Perng (Čína, Tchaj-wan) a Stanley Fischer (Izrael)

Global Finance kladl při hodnocení důraz na výsledky, s jakými jednotliví centrální bankéři dokázali provést své země nejhorší finanční krizí od 30. let. Hodnocení sleduje parametry jako je inflace, ekonomický růst, stabilita měny či nastavení úrokových sazeb.

"Je určitě potěšující, že si naší práce všimli v zahraničí, nicméně je nutno dodat, že základy pro kvalitní fungování centrální banky se pokládají delší dobu. Takže to vnímám jako ocenění nikoli jen osoby, která je nejvíce vidět, to je guvernéra, ale i ostatních členů bankovní rady - jak těch současných, tak minulých - a také všech zaměstnanců ČNB," uvedl Tůma.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz