25. července 2016 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf Ericssonu končí. Dráždil vysokým platem a špatnými výsledky

Šéf Ericssonu Hans Vestberg v pondělí 25. července s okamžitou platností opusti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Ericssonu Hans Vestberg v pondělí 25. července s okamžitou platností opusti... | foto: Reuters

STOCKHOLM Šéf švédské společnosti Ericsson Hans Vestberg se s okamžitou platností vzdal funkce. Známou firmu vedl od roku 2010, v posledních měsících se však stal terčem kritiky. Média zpochybňovala jeho řízení i mzdu. Zejména poté, co akcie firmy po zveřejnění slabých čtvrtletních výsledků hospodaření spadly v dubnu během jediného dne o patnáct procent.

Ericsson je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě. Firmu dočasně povede finanční ředitel Jan Frykhammar, dokud podnik za Vestberga nenajde náhradu

Společnost oznámila, že jedenapadesátiletý Hans Vestberg, který ve firmě působil 28 let, rezignoval i na funkci prezidenta firmy a člena představenstva.

Ericsson před několika dny uvedl, že srovnatelné tržby jí klesly už sedmé čtvrtletí za sebou. Naproti tomu čínská společnost Huawei Technologies, což je hlavní rival švédské firmy, v pondělí uvedla, že v letošním prvním pololetí zvýšila tržby o 40 procent.

Ericsson je největším výrobcem zařízení pro bezdrátové komunikační sítě na světě. Především na vyspělých trzích je již většina sítí nejnovějších generací vybudována. Ericsson v poslední době hledá způsoby, jak si v této oblasti podnikání zajistit růst.

RIVAL Z ČÍNY

  • Příjem čínské Huawei vzrostl v letošním prvním pololetí o 40 procent na 245 miliard jüanů (900,9 miliardy korun).
  • Firma, která je jedním z největších výrobců telekomunikačního zařízení na světě a třetím největším světovým prodejcem chytrých telefonů za Samsungem a Applem.
  • Společnost oznámila, že solidní růst zaznamenaly všechny tři její hlavní divize, tedy telekomunikační aktivity, divize spotřebních zařízení a obchodně podnikatelský segment.
ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.