18. června 2019 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skanska koupila v Praze známou budovu Merkuria a pozemek u stanice metra Radlická. Postaví tam kanceláře

Budova Merkuria v Argentinské ulici v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Merkuria v Argentinské ulici v Praze. | foto: CC BY-SA 3.0: ŠJů, Wikimedia CommonsMAFRA

PRAHA Developerská společnost Skanska Property Czech Republic koupila od firmy HB Reavis kancelářskou budovu Merkuria v Praze 7 a pozemek podél Radlické ulice v Praze 5 o rozloze 13 000 metrů čtverečních. V úterý o tom informovala mluvčí Skanska Property CR Kateřina Eklová. Cenu transakcí firma nezveřejnila.

„Jsme rádi, že se nám podařilo získat projekty v lokalitách, ve kterých dlouhodobě působíme. Do našeho budoucího portfolia tak přidáváme zhruba 50 000 metrů čtverečních kancelářských ploch. Chceme vytvořit administrativní budovy, které budou šetrné k životnímu prostředí. Konkrétní návrhy budoucího využití teprve vzniknou,“ uvedla ředitelka Skanska Property Alexandra Tomášková.

Budova Merkuria se nachází v Argentinské ulici. Nedaleko odtud Skanska postavila projekt Visionary. Současným majitelem je CA Immo. V certifikačním systému LEED obdržela 95 bodů ze 110 možných. Na certifikaci je třeba nejméně 40 bodů, od 80 bodů budova získává nejvyšší, takzvaný platinový certifikát. Certifikace znamená audit kvality budov. Systém LEED hodnotí v osmi kategoriích, největší důraz je kladen na spotřebu energie a vody. Mezi Vltavou a holešovickým nádražím Skanska připravuje kancelářský komplex Port7.

Pozemek v Praze 5 se nachází poblíž stanice metra Radlická. Skanska ho chce v budoucnu využít pro výstavbu kancelářské budovy s odhadovanou pronajímatelnou plochou přibližně 24 000 metrů čtverečních.

Kromě dvou nově koupených budov a pozemků má Skanska Property Czech Republic aktuálně ve svém portfoliu budovy Praga Studios v Praze 8, Parkview v Praze 4, Port7 v Praze 7 a Key v Praze 4. Poslední dva projekty se teprve připravují.

ČTK