Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
4. července 2019 10:08, aktualizováno  11:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklizeň obilovin letos vzroste o více než 8 procent. Úroda řepky bude nižší

Pšenice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pšenice | foto: Bluemoose

Praha Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů vzroste o 8,5 procenta na 7,019 milionu tun. Důvodem je hlavně očekávané zvýšení průměrného hektarového výnosu o téměř sedm procent na 5,52 tuny. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 12,2 procenta na 1,239 milionu tun. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad.

Osevní plocha základních obilovin se rozšířila o 1,8 procenta na 1,272 milionu hektarů. Výměra ozimých obilovin je ve srovnání s loňskem vyšší, zmenšila se ale plocha osetá jařinami. Statistici očekávají, že letos budou u všech sledovaných obilovin meziročně vyšší hektarové výnosy.

Sklizeň některých obilovin by přesto měla klesnout, a to právě kvůli nižší osevní ploše. Týká se to hlavně pšenice jarní a ječmene jarního. Pšenice jarní letos zabírá 25 000 hektarů, což je o 45,8 procenta méně než loni. Její sklizeň by měla klesnout o téměř 40 procent na 117 000 tun. Osevní plocha ječmene jarního se snížila o téměř pět procent na 212 000 hektarů, předpokládaná sklizeň 1,083 milionu tun představuje meziroční pokles o 1,2 procenta.

Nejpěstovanější plodinou na českých polích je i letos pšenice ozimá. Zabírá 815 000 hektarů, což je třetina celkové osevní plochy. Její úroda podle odhadů vzroste o více než 12 procent na 4,741 milionu tun. Ječmene ozimého by se mělo sklidit 574 000 tun, meziročně o 12,5 procenta více.

„Zemědělci vsadili na ozimy oproti minulým letům a po zkušenostech z loňského roku. I když bylo na začátku roku extrémní sucho, v květnu zapršelo, což obilí prospělo. Díky tomu se očekává vyšší úroda obilí,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. Ustupuje podle něj ječmen a pšenice jarní, které zaznamenaly z hlediska výměry razantní pokles.

Produkce žita se zvýší téměř o třetinu na 158 000 tun, odhadují statistici. Úroda ovsa by měla zůstat zhruba na úrovni loňských 154 000 tun, a to navzdory menší osevní ploše. Sklizeň tritikale, což je kříženec žita a pšenice, poroste podle ČSÚ o téměř 12 procent na 192 000 tun.

Odhad sklizně základních obilovin k 10. červnu o jedno procento převyšuje průměr za posledních deset let. Při srovnání s pětiletým průměrem, který zahrnuje mimořádně vysoké sklizně v letech 2014, 2015 a 2016, je odhad letošní úrody o 4,4 procenta nižší.

Osevní plocha řepky se meziročně snížila o 7,8 procenta na 380.000 hektarů. Její výnos by měl klesnout o pět procent na 3,26 tuny z hektaru. „Předpokládaná produkce řepky je srovnatelná s desetiletým průměrem, ale v porovnání s průměrem za posledních pět let je odhad letošní sklizně o 7,7 procenta nižší,“ uvedli statistici.

Osevní plocha řepky se meziročně snížila o 7,8 procenta na 380.000 hektarů. Její výnos by měl klesnout o pět procent na 3,26 tuny z hektaru. „Předpokládaná produkce řepky je srovnatelná s desetiletým průměrem, ale v porovnání s průměrem za posledních pět let je odhad letošní sklizně o 7,7 procenta nižší,“ uvedli statistici. Z hlediska úrody podle Hrbka vedou Středočeský kraj s Prahou a Jihomoravský kraj, který dotahuje Vysočina.

Výnosy českých zemědělců se s ostatními evropskými státy sbližují i přesto, že tradiční staré členské země EU jsou na tom podle Hrbka o trochu lépe. „Z hlediska okolních zemí jsme na tom výnosově lépe než Poláci a Slováci,“ dodal. Čeští zemědělci mají ve srovnání se Západem stejně kvalitní osiva, podobnou agrotechniku i účinné látky. „Není důvod, aby jejich výnosy byly nižší,“ řekl.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!