16. března 2015 15:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Auto vydělala jako ještě nikdy. Každý den si připsala 50 milionů

Nová Škoda Superb byla představena 17. února v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda Superb byla představena 17. února v Praze. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Česká automobilka Škoda Auto potvrdila, že loni prožila výjimečný rok. Čistý zisk zvýšila bezmála o polovinu na 18,4 miliardy korun. Každý den den tak dcera koncernu Volkswagen vydělala 50 milionů.

Rekordní byly podle hospodářských výsledků i tržby. Loni Škodovce vyskočily o 13,9 procenta na 320 miliard korun. 

Z loňského zisku plánuje firma vyplatit dividendu mateřskému Volkswagenu kolem půl miliardy eur.

Škoda Auto už dříve oznámila, že loni zvýšila prodej aut o 12,7 procenta na 1,037 milionu vozidel a poprvé v historii překonala milionovou prodejní hranici. Podíl značky na světovém trhu vzrostl o 0,1 procentního bodu na 1,4 procenta. 

Nejsilnějším trhem byla pro automobilku Čína, kde loni prodala 281 400 vozů, což je o 24 procent více než předloni. Zvýšený prodej zaznamenala automobilka i v západní a ve střední Evropě, naopak ve východní Evropě odbyt klesl.

Na autoshow se také objeví nová Škoda Superb.
Vystavovatelé představí celkem 900 vozů, z toho přes 130 světových a evropských...

Nejprodávanějším modelem byla Octavia s růstem o osm procent na 389 300 aut, následuje Rapid se zdvojnásobením prodeje na 221 tisíc aut a třetí Fabia, která v posledním roce prodeje druhé generace zaznamenala pokles o pětinu na 160 500 vozů.

Škoda plánuje růst i letos. Za leden a únor letošního roku zvýšila prodej o osm procent na rekordních 163 tisíc vozů, což je dosud nejlepší výsledek za toto období. 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz