Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skupina Synbiol, která přes Imobu vlastní Čapí hnízdo, loni zvýšila tržby na více než pět miliard korun

Čapí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čapí hnízdo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Skupině SynBiol, která mimo jiné vlastní firmu Imoba, majitele Farmy Čapí hnízdo, loni vzrostly konsolidované tržby o 30 procent na více než pět miliard korun, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Skupina snížila zisk o 51 procent na 19,7 milionu korun.

Skupinu, podobně jako koncern Agrofert, vložil premiér Andrej Babiš (ANO) předloni v únoru do svěřenských fondů. Skupina se předloni dostala do zisku 40,4 milionu korun, o rok dřív byla ve více než 181milionové ztrátě.

„Výkonnost jednotlivých společností skupiny je na dobré úrovni - i nadále dochází k rozšiřování segmentů, ve kterých skupina podniká - v roce 2018 zejména segmentu nemovitostí, obchodu a letecké mechaniky,“ stojí v dokumentu. Skupina loni zaměstnávala v průměru 2092 lidí, meziročně o 401 více. Firmy z konsolidačního celku loni neobdržely dotace.

Firma loni prodala mimo jiné podíl ve společnosti Portal investment, sloučila firmu Panda media s Imobou a přes Hartenberg Holding nakupovala podíly v Avia Prime. „V rámci činností dceřiné společnosti Imoba je provozováno rozsáhlé ekocentrum, jehož smyslem je především osvětová a edukační činnost v oblasti ekologických témat či vztahu k životnímu prostředí. Ekocentrum každoročně navštíví tisíce dětí různého věku,“ píše skupina o Čapím hnízdě.

Samotná Imoba měla loni podle své výroční zprávy obrat 622,5 milionu, meziročně tak šlo o 125,7procentní nárůst. Nárůst byl způsobený hlavně prodejem části projektu Park Resort Průhonice. Firma byla po zdanění v 18,7milionové ztrátě po 401milionovém předloňském zisku.

Žalobce Jaroslav Šaroch letos zastavil trestní stíhání Babiše a dalších aktérů kauzy Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zastupitelství rozhodnutí prozkoumává, o případném znovuobnovení případu by měl nejvyšší žalobce Pavel Zeman rozhodnout letos.

V kauze čelili vedle Babiše obvinění premiérova manželka Monika, děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš, švagr Martin Herodes a rovněž bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Část, která se týkala premiérova syna, byla na jaře vyloučena k samostatnému řízení. Server Seznam zprávy na konci října uvedl, že policie navrhla jeho stíhání také zastavit.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Svěřenský fond AB private trust I, ve kterém je mimo jiné 90 procent Agrofertu, spravuje Zbyněk Průša. Protektory fondu jsou Alexej Bílek, Václav Knotek a Monika Babišová.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.