Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenské lihovary: Heger s prohibicí zneužívá situace

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). | foto: ČTK

PRAHA České lihovary získaly v boji za zmírnění prohibice nové spojence – své slovenské kolegy. Tamní Asociace plátců spotřební daně z lihu a lihovin vydala prohlášení, podle kterého ministr zdravotnictví Leoš Heger kauzu využívá pro vlastní politickou propagaci a útočí na alkohol jako takový.

„Na začátku se nám zdálo, za zákazem je promyšlená taktika české vlády, nyní ale už máme pocit, a pan ministr Heger se tím ani netají, že je cílem využít situaci a otevřít otázku o dostupnosti alkoholu jako takového a jeho paušální škodlivosti,“ řekl LN Robert Spišák, viceprezident asociace.

PSALI JSME:

„Prohibice nikdy nic dobrého nepřinesla. Přece nemůže být problém za dva dny intenzivního zkoumání zjistit, zda zásoby na skladě některého výrobce jsou v pořádku nebo ne, a pak není důvod, aby výrobci nemohli své výrobky prodávat,“ uvedl Spišák.

Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo s platností od sedmnácté hodiny 18. září dovoz a prodej lihovin z ČR. Návštěvník jednoho z hypermarketů v Bratislavě nahlíží do zakázané zóny hlídané ochrankou.

Slovensko v reakci na sérii otrav metanolem v Česku zakázalo s platností od sedmnácté hodiny 18. září dovoz a prodej lihovin z ČR. Návštěvník jednoho z hypermarketů v Bratislavě nahlíží do zakázané zóny hlídané ochrankou.

Za prohlášením stojí i fakt, že stejně jako je pro Čechy exportním trhem Slovensko, je i pro Slováky vývozním trhem Česko. Odhadem jde o celkově 10 až 15 procent produkce. Za reakcí asociace však podle neoficiálních informací stojí také obava, aby se debata o omezování prodejních míst a škodlivosti tvrdých lihovin nepřenesla i na Slovensko.

Asociace dále odmítla, že by stála za zákazem dovozu českého alkoholu na Slovensko. Pro rychlé omezení černého trhu pak české vládě doporučuje, aby se zavedla například povinná přítomnost celníků v lihovarech. Toto a další opatření v zemi platí od roku 2004 a podle odhadů Spišáka vedlo k poklesu objemu nelegálních lihovin ze 30 na 20 procent.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...