Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Služby České pošty? Skřípe jen doručování balíků

Pošta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta bodovala v testu amerických ekonomů, jaké jsou ale zkušenosti jejich českých zákazníků? Server Lidovky.cz vyzval čtenáře, aby se svěřili se svými zkušenostmi s tímto státním podnikem. A jaké byly výsledky naší ankety? Podívejte se.

Čtenáři se vesměs přiklonili k názoru, že služby České pošty jim vyhovují a s doručováním žádné problémy nezažili. Kladné zkušenosti zažilo s poštou téměř 60 procent lidí, kteří se hlasování zúčastnili.

Své zážitky a připomínky k doručování zásilek mohli čtenáři zasílat také přímo do redakce. V takovém případě se ale názory na služby České pošty od hlasování na webu diametrálně odlišovaly.

Emaily došlé v rámci této ankety do jednoho poštovní servis kritizovaly. Čtenáři se ostře pouštěli zejména do způsobu doručování balíků. Vadí jim také ceny poštovného.

ČTĚTE TAKÉ:

„V době bezplatného mailu a mobilních telefonů se vám neustále snaží dodávat balíky zrovna v době, kdy nejste doma. Nebo ještě hůř: vy doma jste, nikdo nezazvoní a vy máte v kaslíku lístek, že vámi očekávanou zásilku si můžete vyzvednout až v 17 hodin na poště,“ píše například Jan Pavlis.

Z USA za 10 dnů, pak měsíc ve skladišti

Mnoho zahraničních zásilek ze zemí mimo EU na základě nových pravidel podléhá clu. A právě proclení zboží, objednaného zejména ze Spojených států, značně prodlužuje jeho doručení.

„Dochází tak k paradoxní situaci, že balík se dostane přes půl světa za 10 dní a pak přes měsíc čeká v nějakém skladišti v Praze, než se k němu uráčí dopracovat celníci. A může se taky stát, že nikdy nedorazí,“ stěžuje si Radek Blažek.

Česká pošta: Taková anketa je nefér

Server Lidovky.cz žádal Českou poštu o vyjádření ke stížnostem jejich zákazníků. Státní podnik ale reagovat odmítl. Takový druh ankety totiž považuje za „laciný“.

„Vyzvat čtenáře, kdy nenapíše ten spokojený, aby poště natrhli triko, mi nepřijde fér,“ odpověděl Ivo Mravinac, šéf komunikace České pošty.

Anketa

Souhlasíte s výsledkem amerického testu? Jsou služby České pošty skutečně kvalitní?

Ano, žádný problém jsem s ní neměl/a. 559
Ne, Česká pošta má co dohánět. 836
Nevím. 24

Česká pošta s dobrým výsledkem prošla nedávným testem skupiny amerických ekonomů. Ti odeslali falešné dopisy neexistujícím podnikům na vymyšlených adresách ve 159 zemích a rok počkali, které z nich se vrátí zpátky odesilateli - profesorovi Rafaelu LaPortaovi z Dartmouth College.

ČTĚTE VÍCE:

Do roka se LaPortaovi vrátilo 59 procent dopisů, ovšem během 90 dní se vrátily z pouze čtyř zemí - krom USA také České republiky, Salvadoru a Lucemburska.

Naopak v 16 státech dopisy nadobro zmizely. Například v Rusku, Tádžikistánu, Kambodži a hned několika zemích v Africe.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!