Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Služeb Českých drah v pololetí využilo o 2,5 procenta více cestujících

Souprava Bmto Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souprava Bmto Českých drah | foto: České dráhy

PRAHA České dráhy letos v 1. pololetí přepravily přes 91,6 milionu cestujících, což je meziroční růst o 2,5 procenta. Díky tržbám z prodeje jízdenek a kontrole nákladů skončila firma podle českých účetních standardů pololetní hospodaření s více než 300milionovým ziskem. Ve čtvrteční tiskové zprávě to uvedl místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák. Státní dopravce loni přepravil 179 milionů cestujících, nejvíce za deset let.

„Za prvních šest měsíců s námi cestovalo o 2,2 milionu zákazníků více než loni. Největší nárůsty jsou přitom tradičně v příměstské dopravě, ale také na klíčových dálkových relacích,“ uvedl Dvořák. Na klíčových tratích jako Praha - Ostravsko, Praha - Brno, Praha - Hradec Králové, Praha - České Budějovice, Praha - Olomouc nebo Praha - Ústí nad Labem dosáhl dopravce v prvním pololetí dvouciferných nárůstů počtu cestujících.

Podle Dvořáka se tak letošní podnikatelský plán zatím podařilo nejen dodržet, ale dokonce o více než 100 milionů korun překonat. Hlavním cílem podle něho je vybudovat nový trh a zvýšit podíl ekologické dopravy.

„I proto náš investiční plán počítá s tím, že v příštích pěti letech nakoupíme vozidla za zhruba 40 miliard korun. Desítky nových vozů, ale i ucelených jednotek se již vyrábějí. Například je to 50 vozů pro dálkovou dopravu, pět netrakčních jednotek pro Moravskoslezský kraj a 31 elektrických jednotek pro linku spěšných vlaků Plzeň - Cheb - Karlovy Vary, linku Klatovy - Plzeň -Beroun, pro kraj Vysočina a Jihočeský kraj,“ upozornil.

Soukromý dopravce RegioJet za letošní první pololetí přepravil svými vlaky 3,1 milionu cestujících, což je o 12 procent více než za stejné období loňského roku. RegioJet kvůli rostoucímu počtu cestujících plánuje nákup až stovky nových vozů, aby mohl své přepravní kapacity zvýšit. Na rozšíření kapacit vozového parku použije firma peníze získané z červnové emise dluhopisů, která vynesla 921 milionů korun.

České dráhy vypravují denně v průměru 7016 vlaků, které v průměru ujedou kolem 340 000 km za den.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!