23. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Smutný konec slavných horských zotavoven: jsou na prodej nebo chátrají

Pension Družba v Pomezních boudách v Horní Malé Úpě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pension Družba v Pomezních boudách v Horní Malé Úpě. | foto: Honza Groh, Wikipedia

PRAHA Doby, kdy horské boudy praskaly ve švech, jsou minulostí. Bývalé zotavovny Revolučního odborového hnutí (ROH) se nyní potácejí nad propastí bankrotu a stále více jich je na prodej. A to v tom lepším případě. Výjimkou totiž nejsou ani zcela vybydlené a zdevastované objekty, po kterých zůstaly jen nostalgické vzpomínky tisíců rekreantů.

Bývalá zotavovna Družba (dnes pension Depandance) v Pomezních boudách u Malé Úpy je přes léto zavřená. „Na prodej,“ hlásá velká bílá plachta, kterou v posledních letech vidíte v Krkonoších na každém rohu. 

Nového majitele hledá i bouda Helena mezí Pecí pod Sněžkou a Černým Dolem. Koneckonců i slavná Labská bouda byla ještě nedávno k mání, než ji za několik desítek milionů koupila kyperská společnost Salvario Holdings.

V nabídkách realitních kanceláří je více než 600 horských chalup a jejich počet stále roste. Provozovat penziony zvyklé z dob socialismu na podnikové a školní zájezdy se totiž nevyplatí.

Klikněte pro zvětšení.

Klikněte pro zvětšení.

„Přišlo to s krizí, boudy jsou prázdné a když už někdo přijede, tak často jen na 2-3 dny. Všichni tlačí ceny na minimum, náklady na provoz jsou přitom obrovské,“ řekl serveru Lidovky.cz dlouholetý provozovatel bývalé Družby Vladimír Hencl (celý rozhovor najdete na serveru Lidovky.cz odpoledne). „Na tom našem náměstíčku, jak říkáme, je na 200 metrech silnice osm chalup. A pět z nich je na prodej,“ vypočítává Hencl.

Jiné chalupy pyšnící s bohatou historií dopadly ještě mnohem hůře. Červený symbol krkonošské Černé hory v minulosti plnily lyžařské kurzy, z dřívějšího lesku však nezbylo nic. Majestátní chata z roku 1928 už léta chátrá a je jen otázkou času, než přijde demolice.

Legendární Petrovu boudu u Špindlerova mlýna zachvátil předloni požár, který ji zcela zničil. Jedna z nejstarších krkonošských horských chalup byla přitom už léta opuštěná a zdevastovaná.

Sokolská bouda.
Vnitřek Sokolské boudy.

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře.

I když v posledních letech kvete byznys podnikových školení a zocelování pracovních týmů, firemní klientela často vyžaduje komfort, který staré odborářské ubytovny nemohou nabídnout.

„Lidé chtějí wellness, vířivky, tělocvičny a další vyžití. Rekonstrukce starých chalup by ale vyšla na desítky milionů a hostů je každým rokem méně. Kdo by do takového rizika šel?“ ptá se Hencl. Určitou naději by podle něj mohli představovat mladí, kteří se začínají vracet na české hory.

'Rekonstrukce za 50 milionů? To je lepší demolice'

Od individuální turistiky ale nelze čekat zázraky. Tuzemská klientela šetří a Němci či Poláci ztratili o dovolenou v Česku zájem. Přijedou si zalyžovat a večer se vrací domů. Marže hoteliérů jsou přitom sraženy na minimum. Svůj podíl na tom má i rozmach slevových serverů, na kterých nabízejí hoteliéři pobyty často pod cenou.

„Než zachovat staré boudy, které je strašně drahé vytápět a platit jejich provoz, to už je jednodušší je zbourat a postavit znovu. Je to smutné, ale často jediné řešení,“ uzavírá Hencl.

mevMartin Nevyhoštěný

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?