4. dubna 2012 11:35, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sobotní výroba ve Škoda Auto končí. Nedohodla se s odbory na platech

Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Odbory mladoboleslavské škodovky se s firmou nedohodly na nové kolektivní smlouvě. Končí i dohoda o flexikontech umožňující sobotní výrobu, která tak nyní končí. Příští týden odbory zahájí informační mítinky na pracovištích.

Poslední nabídka firmy na zvýšení platových tarifů o 4,3 procenta je pro odboráře nedostatečná, požadují šest procent. Podle zájmu dělníků se rozhodne o dalším postupu ve stávkové pohotovosti, uvedl na tiskové konferenci v Mladé Boleslavi předseda odborů Jaroslav Povšík.

ČTĚTE DÁLE:

S kolektivní smlouvou skončila i flexikonta

Tím, že dohoda o flexikontech skončila s platností kolektivní smlouvy k poslednímu březnu, končí i sobotní výroba. Zájmem firmy by tak mělo být co nejrychlejší uzavření nové kolektivní smlouvy, řekl Povšík.

Co jsou flexikonta

Principem flexikont je, že lidé mohou zůstat doma bez zásadních dopadů na mzdu, když není práce. Na kontě jim vznikne jakési minus, jež si mohou umazat právě odpracováním mimořádných směn, které Škoda organizuje při zvýšení odbytu. Pokud si minusové saldo nestihnou vinou firmy odpracovat do konce roku, nic jim kvůli tomu nehrozí, konto se vynuluje.

"Základem pro nás je zvýšit tarif o šest procent," uvedl. První mítink na pracovišti je naplánován na příští týden, přesné datum ještě stanoveno nebylo. "Chceme uspořádat 33 mítinků ve třech závodech," dodal.

Odbory jsou ochotné dále o kolektivní smlouvě jednat jen v případě, že firma nabídne vyšší hodnoty a přijde s konstruktivním návrhem, upřesnil Povšík. První setkání očekává v úterý po Velikonocích.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER V PERSONÁLNÍ AGENTUŘE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč