Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Diamantové' sklo se mu od Huawei vrátilo rozřezané laserem. Od FBI dostal skrytý mikrofon a stal se volavkou

Huawei (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei (ilustrační snímek). | foto: ČTK

GURNEE/PRAHA Za zápletkou jako vystřiženou z filmu stojí údajně téměř nerozbitné sklo určené pro displeje smartphonů. Ve sporu, do kterého se zapojil i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), stojí na jedné straně čínská společnost Huawei a na straně druhé americký startup Akhan Semiconductor. Šéf tohoto startupu má vážné podezření, že se Huawei snažila ukrást jejich technologii. S kauzou přišel Bloomberg.

Na začátku příběhu stál vzorek, který na první pohled vypadal jako obyčejný kousek skla. Podle způsobu zabalení se ale dalo odhadnout, že se jedná o něco speciálního. Vzorek skla, které vyvinul vynálezce Adam Khan, měl být zabalený do voskového papíru a uložený do kazety lemované silikonovým gelem. Kazeta byla následně uzavřena v plastovém kufříku a ještě důkladně zabalená v krabici.

Speciální, téměř nerozbitné, sklo v tomto stavu malá společnost poslala do laboratoře firmy Huawei v San Diegu. Obchodní gigant, před jehož působením v souvislosti s bezpečnostními riziky a průmyslovou špionáží v uplynulých měsících varovala řada západních zemí, včetně českého úřadu, se rozhodoval, jestli si objedná větší počet kusů a naváže spolupráci. Když se vzorek vrátil zpět o několik měsíců později a navíc rozbitý, Adam Khan věděl, že je něco špatně. Pokusil se čínský gigant ukrást technologii od amerického startupu Akhan Semiconductor?

Speciální sklo bylo prototyp a mělo zaručit, že displeje chytrých telefonů se stanou skoro nezničitelné. Khanova inovace spočívala v tom, že povrch pokryl mikroskopickou vrstvou umělého diamantu. Věřil, že s touto technologií uspěje u výrobců telefonů, kteří by ji mohli využít u vysoce odolných zařízení. Miraj Diamond Glass, jak se produkt jmenuje, je podle firmy Akhan Semiconductor šestkrát silnější a desetkrát odolnější vůči poškrábání než současný průmyslový standard - sklo Gorilla Glass.

Tvrzené sklo na dva kusy

Na to, aby sklo poslali zpátky výrobcům, měli zástupci Huawei přesně 60 dnů. Tento termín ale čínská společnost nedodržela a vzorek nevrátila. Navíc firma podle Khana nereagovala na e-maily ani telefonáty. Nakonec o několik měsíců později společnost Huawei sklo poslala, ovšem rozlomené. Část vzorku dokonce chyběla, popsal server Bloomberg.

Šéf amerického startupu Adam Khan po této nemilé zkušenosti kontaktoval FBI, aby si ověřil, zda se firma Huawei opravdu pokusila o krádež průmyslového vlastnictví. Experti zjistili, že čínská společnost sklo testovala silným laserem, který by se už dal označit za zbraň, a dalšími pokročilými způsoby zřejmě zjišťovala jeho složení a postup výroby.

FBI se rozhodla, že při vyšetřování tohoto případu využije Khana společně s Carlem Shurboffem z firmy Akhan Semiconductor. Požádala je, aby si promluvili s inženýrkou Angelou Han z Huawei. Šéf amerického startupu z ní během telefonického hovoru nakonec vytáhl informaci, že vzorek poslali do ústředí firmy v Číně, kde ho podrobili důkladnému zkoumání. Tím ovšem Huawei porušila americké exportní zákony. Dohoda o mezinárodní regulaci pohybu zbraní omezuje vývoz materiálu, který může mít vojenské využití. Tvrzené sklo od americké firmy tyto podmínky splňuje.

I přes tuto kauzu chtěla Angel Han s firmou Akhan Semiconductor spolupracovat a za firmu Huawei domluvit obchod. Adam Khan se s ní tedy sešel na lednovém technologickém veletrhu CES. Šéf startupu měl na sobě při tomto rozhovoru odposlouchávací zařízení a agenti FBI tak celou konverzaci, při které probírali také porušení exportních zákonů, zaznamenali. Po několika dnech Federální úřad pro vyšetřování provedl také prohlídku pobočky Huawei v San Diegu. V jaké fázi je vyšetřování tohoto případu nyní, zatím není jasné.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!