Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Španělský recept na cestu z krize? Marihuana

Marihuana (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na Španělsko silně doléhá ekonomická krize a obyvatele trápí více než dvacetiprocentní nezaměstnanost. Nejsložitější je přitom situace na venkově. Radnice Rasquera na severovýchodě země však přišla s originálním řešením, jak dát lidem práci. Chce pronajmout své pozemky a umožnit na nich pěstování marihuany pro lékařské účely.

Podle deníku El País již osm měsíců probíhá vyjednávání s barcelonskou asociací ABCDA, která sdružuje kolem pěti tisíců uživatelů konopí. Asociace uvedla, že by sklizeň rozhodně dále neprodávala. Rostliny by její členové využili  na „terapeutické a relaxační“ účely.

ABCDA městu nabízí 36 tisíc eur za uzavření dohody. Radnice by pak ročně dostávala dalších 550 tisíc eur jako poplatek za pronájem půdy, bezpečnostní opatření a administrativní výlohy.

ČTĚTE TAKÉ:


Radnici Rasquery by tak provoz nic nestál, naopak - tučné příjmy by pomohly splatit obecní dluh ve výši 1.3 milion eur. Projekt také počítá se zaměstnáním až 50 obyvatel, kteří by se o plantáž starali či sklízeli a balili úrodu, což by podpořilo ekonomiku zhruba tisícového městečka.

„Je to protikrizový plán, který nám umožní zajistit obecní služby jako je recyklace odpadů, kterou jsme museli pozastavit,“ řekl deníku El País starosta Rasquery Bernat Pellisa. „Jde o příležitost, ne lehkomyslnost. Populace stárne, chceme zabránit odcházení lidem z města a dát práci mladým,“ dodal.

Zástupci ABCDA věří, že projekt je v souladu se zákonem. „Využívání konopí pro osobní účely je legální a my se chceme pohybovat v rámci zákona,“ řekl nejmenovaný člen asociace deníku El Periódico. Teoreticky by tak šlo každé rostlince přiřadit jednoho majitele.

Zadlužení Španělska

„Žádná díra v zákoně není,“ oponuje Eduardo Gil, šéf vyšetřovatelů katalánské policie ve městě Tortosa. „Zákon jasně zakazuje pěstování, zpracování a převážení,“ dodává.
Starosta Pellisa si vyžádal právní rozbor a zastupitelstvo mělo o návrhu rozhodnout včera. Výsledek jednání však není známý.

Zadlužení měst a samosprávných celků představuje pro Španělsko obrovskou zátěž. Do roku 2008 radnice využívaly levné úvěry a nastal stavební boom, který však dnes není z čeho splácet. Regionální vlády dluží přes 135 miliard eur. Španělská vláda například požádala soukromé firmy, které stále nedostaly zaplaceno, aby část dluhů odpustily.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.