28. února 2018 14:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Společnost CEFC má kvůli miliardové půjčce v zástavě Eden a další nemovitosti

Zástupce čínské společnosti CEFC se symbolickým klíčem od stadionu v pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupce čínské společnosti CEFC se symbolickým klíčem od stadionu v pražském... | foto: ČTK/AP

PRAHA Podle informací Radiožurnálu zablokovala banka J&T společnosti CEFC kvůli půjčce v hodnotě zhruba 10 miliard hned několik nemovitostí. Číňané ručí téměř polovinou svého tuzemského majetku – přibližně 20 miliardami. V zástavě tak skončil například fotbalový stadion Eden, budova bývalé Živnobanky nebo pětihvězdičkový hotel Le Palais Art Hotel Prague.

Mluvčí čínské skupiny nechtěl Radiožurnálu prozradit bližší informace o tom, na co půjčené peníze potřebují. „CEFC v rámci své strategie refinancuje menšinovou část svých aktiv s cílem zefektivnit své portfolio. Používat externí zdroje k financování nových projektů je zcela standardní nástroj investičních skupin ve světě i v ČR,“ uvedl pro Radiožurnál Pavel Bednář, tiskový mluvčí CEFC.

Vyjádřit k půjčce se nechtěla ani mluvčí J&T banky Monika Veselá. „Vztahy s klienty nikdy nekomentujeme, ostatně ani s ohledem na bankovní tajemství to není možné,“ řekla Radiožurnálu Veselá.

CEFC už v Česku utratila více než tři desítky miliard

Čínská společnost CEFC už v Česku proinvestovala přes tři desítky miliard korun. První investici v České republice si firma připsala v roce 2015. V té době koupila podíl ve skupině J&T za dvě miliardy korun. Po této koupi přišla na řadu památkově chráněná budova bývalé Živnobanky a další investice. Nedávno ale CEFC narazila a nepodařilo se ji koupit polovinu bankovní skupiny J&T Finance Group, která ovládá i J&T banku. Podle ČNB Číňané dostatečně neprokázali původ peněz. Jak zjistil Radiožurnál, tak CEFC na začátku ledna ale podala novou žádost.

V minulosti Číňané majetkově vstoupili například i do společnosti Empresa Media a Médea. Akcie těchto dvou společností ale v minulém roce vrátili původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi.

Lidovky.cz

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.