Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Společnosti O2 stoupl v pololetí čistý zisk na 2,6 miliardy korun. Meziročně si tak operátor polepšil o 2,8 procenta

Logo operátora O2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo operátora O2. | foto: Reuters

Praha Telekomunikační společnost O2 v letošním prvním pololetí navýšila čistý zisk o 2,8 procenta na 2,675 miliardy Kč. I přesto se ovšem na výsledcích negativně projevila koronavirová krize, když ve druhém kvartále výnosy stagnovaly. Během pandemie klesly zejména příjmy z roamingu a prodeje telefonů, jejich výpadky naopak kompenzovala vyšší spotřeba mobilních a internetových dat. Konsolidované provozní výnosy společnosti vzrostly na 19,326 miliardy korun, což je o 1,8 procenta meziročně více. Operátor to v pátek uvedl v tiskové zprávě.

V souvislosti s omezením pohybu obyvatel kvůli vyhlášení nouzového stavu se výrazně utlumila aktivita obchodních kanálů, což vedlo ke zpomalení růstu počtu zákazníků. To byly, společně s výpadkem výnosů z roamingu, podle vedení firmy hlavní důvody, proč O2 dosáhla v klíčových ukazatelích jen mírného růstu.

Počet mobilních registrovaných zákazníků firmy v České republice ke konci června vzrostl na 5,91 milionu, což je o 43 000 víc než na začátku roku. Zákaznická báze mobilních smluvních služeb byla 3,262 milionu. Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV se letos zvýšil o 33 000 na 476 000. Na Slovensku operátor vykázal 2,157 milionu zákazníků.

„Přestože není jasné, jak rychle se ekonomika vrátí k normálu, nepřestáváme inovovat a jako první operátor ve dvou městech spouštíme komerční provoz nejrychlejší sítě 5G,“ uvedl generální ředitel Jindřich Fremuth.

Výnosy v mobilním segmentu klesly v prvním pololetí o 0,6 procenta na 9,825 miliardy Kč, výnosy ve fixní síti se naopak zvýšily o 8,7 procenta na 5,957 miliardy korun.

Na Slovensku poklesly celkové provozní výnosy v prvním pololetí o 3,7 procenta na 3,617 miliardy Kč. Podobně jako v České republice stály za tímto poklesem hlavně nižší výnosy z roamingu a prodeje telefonů v době koronakrize.

„V první polovině roku jsme kvůli pandemii koronaviru naše interní očekávání nesplnili. Zasažena byla zejména mobilní část našeho podnikání, kde došlo k meziročnímu poklesu výnosů. Díky striktní kontrole provozních nákladů jsme byli schopni mírně navýšit provozní zisk ve druhém čtvrtletí. Zároveň se nám podařilo získat nové financování společnosti, které zajistí naši finanční stabilitu v příštích letech,“ dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil.

Pololetní výsledky O2 nejsou podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka překvapením. Pokles v prodeji hardwaru nahradily příjmy z rostoucí spotřeby zejména datových služeb. „Z našeho pohledu se společnosti podařilo zaznamenat dobrá čísla, která potvrzují náš pohled, že firma O2 CR prošla nelehkým obdobím velmi dobře,“ uvedl Vaníček. Zároveň však neočekává, že by firma zisk ihned využila. „Investoři totiž vyčkávají na vyjasnění situace kolem připravované aukce nových kmitočtů, která může výrazněji změnit tržní prostředí v ČR,“ dodal.

Jako solidní hodnotí výsledky operátora i analytik České spořitelny Petr Bártek. Klíčová podle něj byla dobrá výkonnost ve spotřebě mobilních a pevných dat a také televize, firma zároveň ukázala striktní kontrolu nákladů. Také Bártek upozornil, že pro O2 bude v následujících dnech a týdnech důležitá chystaná aukce.

Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF Petra Kellnera.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

O. Dvořák Čínská táborák Kellner. 4:09 9.8.2020