Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spor o Krtečka. Licenci Milerovy vnučky odmítl soud i rodina

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Další firma s licencí na Krtečka od Karolíny Milerové narazila. Krajský soud v Praze totiž vyhověl firmě Detoa z Albrechtic a vydal předběžné opatření vůči společnosti Bino Europe, která do Česka dovážela dřevěné hračky s motivem oblíbené kreslené postavičky. Vnučka výtvarníka Zdeňka Milera pochybnosti ohledně svých licencí odmítá.

Nově u soudu uspěla žádost výrobce dřevěných hraček Detoa. „Tentokrát nám zcela vyhověl Krajský soud v Praze. Dovozce a prodejce Bino Europe, který tvrdí, že má licenci od Little Mole, má zakázán dovoz, výrobu a distribuci v České republice,“ řekl serveru Lidovky.cz advokát Jiří Matzner, jenž zastupuje firmu Detoa.

Nejasnosti kolem práv na Krtečka vznikly kvůli tomu, že zatím neskončilo dědické řízení ohledně pozůstalosti po Zdeňku Milerovi, který zemřel 30. listopadu 2011. Dva měsíce předtím totiž Miler uzavřel se svojí vnučkou licenční smlouvu, na jejímž základě Karolína Milerová postavila společnost Little Mole.

Server Lidovky.cz nedávno informoval o sporu mezi držiteli licencí na výrobky s motivem Krtečka. V neprospěch licence poskytnuté společnosti Little Mole, kterou Milerová založila, už se vyslovil Městský soud v Praze. Na něj se obrátil výrobce kartonových hraček Dino Toys z Mnichova Hradiště. ČTĚTE VÍCE

Milerová vs. Fischerová

Kontrolu nad licencemi má dlouholetá spolupracovnice Zdeňka Milera – advokátka Milena Fischerová, kterou si výtvarník za svého života sám určil jako správkyni dědictví autorských práv. Fischerová považuje smlouvu Milerové za neplatnou s odvoláním na expertizu, kterou si nechala vypracovat. ČTĚTE VÍCE

Matka Karolíny se zastala advokátky

Vnučka tvůrce Krtečka Karolína Milerová se obává, že správkyně dědictví Milena Fischerová chce „eliminovat potenciální konkurenci, kterou spolu se společností Little Mole představuje vůči známým dědicům“. Barbora Milerová, dcera Zdeňka Milera a matka Karolíny, se advokátky Fischerové zastala.

„Moje klientka se nedomnívá, že se jedná o spor mezi Karolínou Milerovou a správkyní dědictví, ale zúčastněných stran je více, tj. dědiců, kterých se autorská práva ke Krtkovi týkají. Dědické řízení není dosud skončeno a do konce dědického řízení vykonává správu dědictví autorských práv Dr. Fischerová. Mezi dědici zatím k žádné dohodě nedošlo. Postup správkyně dědictví autorských práv Dr. Fischerové moje klientka považuje za platný a správný,“ poskytl vyjádření Barbory Milerové její právní zástupce Pavel Hubálek.

„Neplatnost licenční smlouvy je čistě v rovině osobního názoru paní Fischerové. O platnosti nebo neplatnosti smlouvy může samozřejmě závazně rozhodnout pouze soud,“ reagovala Karolína Milerová s tím, že závěry zmiňované expertizy připouštějí i opačný výklad.

Podle tří na sobě nezávislých právních stanovisek, které v této souvislosti zpracovaly renomované advokátní kanceláře, je moje licenční smlouva platná,“ dodává Milerová. Výtvarníkova vnučka také podotýká, že právo uzavírat nové smlouvy měla již za života svého dědečka, což prý bylo přijímáno bez výhrad.

„Vzhledem k tomu, že jsem obdržela 'Nevýhradní licenční smlouvu' od autora (svého dědečka) dne 6.9.2011 a vzhledem k tomu, že v ní nebylo sjednáno, že později poskytnuté výhradní smlouvy tuto nevýhradní licenci limitují nebo vylučují, nemůže být tato smlouva a smlouvy na základě této licence dále poskytnuté v kolizi s výhradními smlouvami, které poskytla doktorka Fisherová po tomto datu. Obecně lze říci, že obě takovéto licenční smlouvy mohou působit vedle sebe, aniž by tím došlo k poškození autorských práv,“ napsala Milerová ve vyjádření pro server Lidovky.cz.

Vnučka vyčísluje škody

Milerová považuje výroky správkyně dědictví za nepravdivé a chce se bránit u soudu. „V tuto chvíli necháváme prověřit našimi právními zástupci, zda uveřejňování nepravdivých a zkreslených údajů paní Fischerovou nepředstavuje nekalou soutěž. Rovněž zvažujeme vhodné právní kroky, které budeme činit za účelem ochrany legitimních zájmů mých a společnosti Little Mole,“ uzavírá vnučka Zdeňka Milera s tím, že už vyčísluje újmu, která měla jí a společnosti Little Mole vzniknout.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!